Epizody(12)

Petrohrad v době první světové války. Dvě sestry zapletené do politických nepokojů prožívají bouřlivé románky, zatímco se kolem nich píše ruská historie. (Netflix)

Tosca

Křížová cesta (Chožděnije po mukam, v angličtině The Road to Calvary; 2017) byla natočena podle slavné trilogie Alexeje N. Tolstého (1883–1945). Trilogie, složená z románů Sestry (1921), Osmnáctý rok (1927) a Kalné ráno (1941), líčí na příběhu dvou sester, Káti a Dáši Bulavinových, a jejich milenců či manželů a přátel a mnoha dalších postav, např. básníka Bessonova, jak žilo a jak se hroutilo carské Rusko a jak vznikalo Rusko socialistické, přes první světovou válku, revoluci a válku občanskou, se všemi hrůzami, chaosem a naprostým rozvratem všeho, jak to válka a revoluce přinášejí... K četbě rozsáhlé trilogie, jejíž vyznění je ideologicky zaujaté a postupně je psána v duchu socialistického realismu (a postavy samozřejmě složitou cestou dojdou k pochopení nové skutečnosti), jsem se nikdy nedostal, ale za dvanáctidílný seriál jsem rád. Je to výpravná, rozmáchle natočená strhující freska s vynikajícími hereckými výkony a bohatým, bouřlivým dějem (i když těch "náhodných" setkání postav v různých situacích je tam snad až příliš). ()