Pôvodná televízna hra súčasného slovenského dramatika Juraja Váha, čerpajúca námet z čias bitky pri Slavkove v roku 1805. Baron Stellwag, plukovník rakúskej cisárskej armády v.v. dostane nečakanú návštevu. Rytmajster von Leh privádza so sebou eskortu s ôsmimi francúzskymi zajatcami a žiada ho, aby ich popravil. Plukovník je zároveň povýšený na generála. Stellwag odmietne popravu vykonať. Vo chvíli, keď von Leh sám odchádza vydať rozkaz na popravu, prichádza francúzska vojenská polícia, von Leh je pri prestrelke zabitý. Francúzi obviňujú Stellwaga, že chcel zabiť zajatcov a on nemôže teraz po smrti von Leha dokázať opak. Francúzi mu poskytnú ešte poslednú možnosť záchrany. Keďže aj oni by sa najradšej zajatcov zbavili, postavia generála pred ten istý problém cti a čistého svedomia. Môže si zachrániť život, ale znovu odmietne popraviť ôsmich nevinných ľudí. (STV)

majo25

Inscenácia z čias rakúsko-francúzskych vojen, ktorá sa síce väčšinou odohráva v interiéri, ale pár obrazov alebo prechodov tvoria aj exteriérové scény. Pre mňa menej známi herci - s výnimkou Petrovickej a Jána Mistríka som sopznával iba Vrzalu, aj to iba podľa jeho charizmatického hlasu. Dôstojníci sa nesprávajú príliš ako vojaci, ich reči a správanie mi neprišlo vierohodné. Hoci sa hra snaží o vykľučkovanie z morálneho rázcestia, celkvovo pôsobí rozvláčne a naviac technicky dosť lacno. ()

fugyx

Nanajvýš zaujímavý príbeh od slovenského dramatika s obzvlášť presvedčivým výkonom Eleny Petrovickej. Čo však rušilo viac ako hydraulická zbíjačka bola otrasná, priam ohyzdná kamera a v tesnom závese strih: roztrasené prechody, nepatričné dramatické priblíženia, že vidno každý pór na pleti pod mejkapom, snahy o umelecký detail s výsledkom rozmazaného pozadia a dominancia pramienku kadier; useknutá scéna po sotva vyrieknutej replike. Našťastie podobné experimenty postupne ustali. Na druhej strane sa pokúsili aj o niekoľko trikov s kamerou a farbami (čo bolo ťažšie, keďže film je čiernobiely), a s pozitívnym výsledkom. // Odhliadnuc od technickej stránky, inscenácia mala dynamiku, točila sa okolo morálnych otáznikov, podaná presvedčivo. ()