České zázraky - Série 2 (2021) (série)

V3S Holka do nepohody (S02E04)

(epizoda)
Česko, 2021, 26 min

Režie:

Roman Motyčka

Hlučný ale nepřekonatelný! Legendární automobil Praga V3S pomáhá tam, kam se žádný jiný vůz nedostane... Praga V3S – lidově vetřieska, vejtřaska či véeska. Auto, o kterém se říkalo, že pokud neprojede ono, neprojede nic. Auto s jedinečnými technickými parametry, jehož výroba začala v roce 1953. Jednoduchá na údržbu, spolehlivá a nenáročná. Její učebnicová jednoduchost a přehlednost dává šanci, že po zaškolení s ní budou schopni pracovat i lidé s minimem technických znalostí. Díky specifické konstrukci měla vétřieska neskutečné terénní schopnosti, dokázala přebrodit až metr hlubokou vodu či zdolat 40 cm vysokou kolmou překážku. Třicet sedm let trvající produkce dala vzniknout přibližně 130 000 vozům. Praga V3S je tak nejdéle vyráběným československým nákladním automobilem. (Česká televize)

Stejšn

Výprava V3S na Haiti... kdysi mě oslovili, jestli bych to pro ně neudělal. Byla to mise na 6 měsíců - dovézt tam vejdu, projet s ní ostrovem do misie, tam jí předat a zaučit místní. Byl jsem mladej kluk chvíli po vojně a zrovna jsem měl vážnej vztah, takže na půl roku jet někam pryč moc nepřipadalo v úvahu. Jinak mohl být tento dokument částečně o mně :) Co se pořadu týče, nejde úplně moc pod povrch a mě jako fandu vejtřasek neuspokojuje, ale beru to tak, že je to dělaný pro laickou veřejnost. Ode mě za lepší tři. ()

• Zkratka V3S znamená vojenský třítunový speciál. (Duoscop)