České zázraky - Série 2 (2021) (série)

Krotitel nebeského ohně (S02E06)

(epizoda)

Kněz Prokop Diviš vynalezl bleskosvod. Přesto se uznání nedočkal. Čím si znepřátelil církev? Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj produkovaný během bouřky. Zásah bleskem bývá v 80 procentech případů smrtelný. Ochranou před bleskem se v druhé polovině 18. století zabývali hned dva lidé. Americký vědec a státník Benjamin Franklin a pár let před ním český kněz Prokop Diviš. Nikdy se nepotkali a zřejmě o sobě ani nevěděli. Ten první se dočkal světového věhlasu, ten druhý zemřel v zapomnění. Diviš prováděl jednoduché elektrostatické pokusy. Při nich si začal uvědomovat, že blesk je vlastně obrovská elektrická jiskra a že její náboj by bylo možno z mraků vysát a odvést do země. Divišův bleskosvod nebyl nikdy veřejností uznán. Za vynálezce bleskosvodu je tak všeobecně považován Američan Benjamin Franklin, který uzemněný hromosvod teoreticky popsal již v roce 1753 a roku 1760 i zkonstruoval. Jeho stroj ale byl trochu jiný. Byl už úmyslně uzemněný a měl jen 1 hrot. Tento typ se používá dodnes. Přesto zůstává Divišův bleskosvod první, který doopravdy stál a fungoval. Při svém bádání se ze strany katolické církve nesetkával s velkým pochopením. Blesky tehdy vnímali jako boží trest. O racionální vysvětlení mechanismu jejich vzniku neměla církev zájem. Navíc mu vyčítali zanedbávání kněžských povinností. (Česká televize)

Mylouch

Překvapivá šíře aktivit osobnosti, kterou mám do paměti vtisknutou z někdejšího komiksového příběhu v Mateřídoušce a cest kolem Žamberka. Magia naturalis ()

Brtniik

Docela zajímavý dokument, který nám ovšem, kromě informace, že p. Diviš muzicíroval a ve vztahu k poddaným si nezadal s jistým Lomikarem, neprozradil nic nového. Pobavil mě soudní znalec přes ochranu objektů, když uvedl cosi o "hromosvodu". Ano, něco takového existuje, dokonce instalace takového zařízení je o dost snazší než bleskosvodu - stačí na dvůr vynést stojan s mikrofonem - to je hromosvod, pane soudní znalče.___ Trochu to tam znám, čili nemohu nepozdravit Simču. ()