Cancer, les nouveaux pionniers

(TV film)
  • angličtina Cancer: the New Trailblazers (více)
všechny plakáty
Francie, 2015, 52 min

Máme chápať a liečiť rakovinu ako chorobu génov? Alebo sa pri liečení tejto choroby máme vydať na inú cestu, ktorej sme sa už raz vzdali? Vedci a lekári z rozličných krajín sú o tom presvedčení a chcú spôsobiť zásadný prevrat v liečení tejto zákernej nemoci. Podľa nich je rakovina poruchou bunkového metabolizmu, ktorá sa dá liečiť jednoduchými molekulami. Tento film vám priblíži výsledky ich výskumu. (STV)

Autogram

Rakovina existuje odjakživa a postihuje všetky živé organizmy vrátane rastlín. Ak bunky nerešpektujú prirodzenú reguláciu, oddeľujú sa od ostatných, vzniká rakovina. Liečba je známa, len to nie je liečba, ale skôr potláčanie dôsledkov s dobrými výsledkami iba pri niektorých formách. Aj vedci priznávajú, že výsledky výskumu sú za poslednú dobu slabé a aj genetika pri stále podrobnejšom skúmaní vedie len na slepú koľaj s ohromným množstvom údajov bez možnosti zmysluplnej analýzy a pomoci. Novou paradigmou je skúmanie metabolizmu buniek, ktorého súvislosť s rakovinou objavil už Otto Warburg a dostal za to Nobelovu cenu. Potom jeho smerovanie bolo prekryté genetikou a upadlo do zabudnutia. Film sa venuje tomuto návratu, ale je to ešte v začiatkoch, takže zatiaľ bez vedecky potvrdených výsledkov. ()