Vlasik. Těn Stalina

• Rusko Власик. Тень Сталина (více)
Rusko, 2015, 14 min

Kamera:

Robert Filatov

Hudba:

Oleg Ladov

Konstantin Milovanov, Olga Pogodina, Levan Mschiladze, Ivan Kokorin, Viktorija Maslova, Vladislav Větrov, Daniil Spivakovskij, Michail Bogdasarov (více)

Daddko

Vlasik. Tieň Stalina je 14 dielny TV seriál o generál poručíkovi Nikolajevovi Vlasikovi šéfovi ochranky Stalina. Po nešťasnej smrti druhej Stalinovej ženy Nadezhdy Alliluyevoy sa stáva akýmsi Majordomusom a tútorom Stalinových detí z druhého manželstva.   Nikoláj Vlásik bol pologramotný Бульбаш (Buľbaš -prezývka Bielorusov, čosi ako ten čo je veľa zemiakov). Mal 3 triedy základnej cirkevnej školy a s týmto vzdelaním najvyššiu hodnosť zo všetkých proletárov –generálporučík. Je to historický film na základe faktov (mám prečítaných vo viacerých jazykoch Stalina,  Beriju, Ježova....).Ale veľa vecí tam chýba. V prvom rade Vlasik je tu podaný vcelku ako slušný, zdvorilý a nápomocný človek s charakterom. Kdeže, mal toho za ušami ako jeho ostatní súdruhovia. Chýbajú niektoré podstatné udalosti. Zaujímalo by ma napr. čo robil Stalin počas prvých dní vojny keď sa národu neozval niekoľko dní. A Vlasik bol pritom. Len krátko pár minút je venovaných s. Chruščovovi a maršálovi Žukovovi. To boli od konca 30 rokov vážní hráči vedenia ZSSR. Zásadne mi chýbajú búrlivé pitky a žranice v Kuzneceve. Stalin pracoval v Kremli od cca12:00 a v noci sa verchuška presúvala na dáču. Stalin si rád zo súdruhov robil žartíky. Chruščov musel tancovať kazačok, tí ktorí sa pomýlili v teplote vonkajšej teploty boli trestaní čo stupeň to stakan vodky ...proste najburajšie pitky aké si jeden vie predstaviť. Stalin dával jasne najavo kto je chazjajin a ostatní sú len podradní plebs s ktorými si môže robiť čo sa mu zachce. Nik si nemohol byť istý čo bude na druhý deň. Výborne je charakterizovaný Berija, tento Stalinov Gruzínsky rodák intrigoval a majstrovsky ťahal nitky tak, aby jedného dňa bol najmocnejším mužom v ZSSR. Sexuálny predátor ktorý unášal ženy z ulice. A skoro mu to vyšlo nebyť odvahy a v očiach národa hrdinu  Žukova, ktorý ho krátko po Stalinovej smrti zatkol a za pár dní skončil pri múre. Do Moskvy musel povolať tanky. Ale to už prebral moc pologramotný baník Chruščov. Vynikajúce herecké výkony, len Stalin akoby sa za 25 rokov nezmenil ( tvár mal zjazvenú od kiahní a aj všetky fotografie a fimové zábery boli upravované).Tiež detail, ale  Ježov mal len 151 cm a vo filme je privysoký. Ako skončil Vlasik ? Stalin tesne pred smrťou uveril intrigám Beriju, u Stalina skončil a dostal nevýznamnú až potupnú funkciu na nejakom Gulagu a za krátke obdobie (čo sa dalo čakať) bol zatknutý. Nasledovalo väzenie a mučenie, po smrti Stalina prepustený ale odlifrovaný do vyhnanstva (nie gulagu) a po 5 rokoch sa mohol vrátiť do Moskvy. Vlasik polovážne položartom hovoril, že keď nebude jeho, nebude ani Stalina. Stalin zomrel za veľmi podozrivých okolností, čo by sa za Vlasika asi nestalo. Ten mu bol verný a lojálny aj za najkrutejšieho mučenia a zinscenovanej popravy. Vlasik zomrel ako jeden z mála prirodzenou smrťou v 1967, majetok, hodnosť, vyznamenania nič nedostal späť a nebol za trvania ZSSR ani rehabilitovaný. Až čuduj sa svete, k plnej rehabilitácii prišlo až v roku2020, potomkovia dostali vrátené všetko. V každom prípade stojí to zhliadnutie a pre laika je tam množstvo neznámych epizód a ľudí Sovietskych dejín plus náhľad do Stalinovej "kuchyne" Je to na YT všetky diely s angl. titulkami. Mal som v úmysle napísať celý obsah detailnejšie, ale 14 epizód je príliš veľa. Tie ktoré mám dám do denníčku. () (méně) (více)