Paths

Krátkometrážní / Dokumentární / Dobrodružný
Kanada, 2014, 23 min

pursulus

Malé srovnání velkého a malého.¬         Krátkometrážní snímek Path, jehož producentem, režisérem, scénáristou, kameramanem i střihačem je québecký Kanaďan Jérémy Comte, stojí za pozornost; vyzdvihl bych jej zvláště v porovnání s všerůznými amatérskými snímky-pokusy, jejichž nezralost a neumětelství jsou v přímém protikladu s jejich protlačováním a pýchou na ně jejich tvůrců (mnohé se o tom můžete dozvěděti na zdejší diskusi "Amatérský film").¬                 Nehovořím zde o nějakém druhu tvůrčí geniality; hovořím o tvorbě, která je profesionálního střihu, ač nese na sobě jakousi patinu amatérství v podobě odstupu od těch postupů dramaturgických či fintiček s kamerou, přinášejících stejně zaručený úspěch jako mohutné "PR" bohaté filmové společnosti. Při tom snímek Paths není "civilním" — záměrně stopy dramatu v sobě obsahuje.¬                 Dovolím si říci, že pan Jérémy Comte je stejně výborným režisérem jako novozélandský tvůrce Peter Jackson; byť nemá jeho zkušenosti, jeho styky a jeho podnikavost a sílu sebeprosazovací, má za to něco, co by mu dovolilo natočiti Tolkienovu trilogii Paán prstenů lépe: opravdový vhled do lidí, věcí a bytosti tohoto světa.¬                 Snímek jsem shlédl na Vimeu, i-adresa ZDE. ()