Buy Bust

• Filipíny BuyBust

Nina Manigan (Anne Curtis) je príslušníčka filipínskej špeciálnej protidrogovej jednotky. Je chytrá, neortodoxná, uprednostňujúca vlastný inštinkt pred slepým vykonávaním rozkazov, čo jej v spojení so skutočnosťou, že ako jediná prežila vyhladenie jej špeciálnej jednotky, nepridáva na popularite u nadriadených, ani u kolegov. Ako jedinej sa jej nápad ísť pod rúškom tmy za jedným z vodcov narkomafie, Biggie Chenom (Arjo Atayde) do husto obývaného slumu Gracia Ni Maria na predmestí Manily vôbec nepozdáva. A vývoj udalosti jej dá za pravdu, jednotka uviazne v pasci. Na jednej strane sú tu po zuby ozbrojení príslušníci gangu, na strane druhej hordy nasrdených krvilačných obyvateľov štvrte, ktorí už majú po krk všetkých tých nekonečných záťahov. Nine a jej spolubojovníkom neostáva nič iné, než si cestu von vynútiť použitím sily. (beso74)

LangiJ

Celkem bída. Skoro dvouhodinové pobíhání po slumu protkané bitkama a jinak kde nic, tu nic mě moc nenadchlo. A to začátek vypadal slibně. Pak to ovšem byly dlouhé scény o ničem, kvůli čemuž to ztrácelo spád a pozornost upadala. Žádná z postav taky nezaujala, nebyla mi sympatická, abych jí fandila. Vlastně mi bylo jedno, jak to dopadne. Jen aby už byl konec. Taky mi vadila angličtina, zněla v tom divně. Jediný co mě místy příjemně zatahalo za uši, byla hudba. I když zas na jiných místech se její pokusy o navození dramatické nebo napínavé atmosféry minuly účinkem. ()

honelnik

Filipínsky príspevok do "battle royal" žánru krajín tretieho sveta (viz RAID Redemption). Slumy spotenej, preplnenej Manily su ideálnym miestom pre tento žáner a trailer sľuboval celkom slušny galimatiáš takže moje očakávania boli napumpované ako Filipínsky Starbucks po výplate. Naviac obsadenie miestnej barbie Anne Curtis proti typu a nechať jej rozmlatit ksicht na sračku je nápad viac nez rozkošný. Problémy sú dva - Anne Curtis film proste utiahnuť nedokáže a Matti není nijak zvlášť schopný akčný režisér. Film má cez dve hodiny a delí sa na dve hlavné časti, prvá "pribehová" nejde njak extra do hĺbky (rovnako ako spomínaný RAID), čo pri zhruba 40 min celkom zamrzí (v RAIDe trvala expozícia skvelých cca 5min). Nastastie sa postupovalo proti prudu, a namiesto lokalnych pretty-bois tentokrat obsadenie pekne vyslo, na cele s MMA borcom Brandonom Vera-om, ktory je na platne mega sympos a v podstate jedina postava, ktorej mozme drzat palce.Po nástupe komanda do slumov sa rozputa asi 90min non-stop bordel, ale tu už prichadzaju do hry režisérke schopnosti a tam kde Gareth Jones v RAIDe vedel s 8 kaskadérmi točiť šialené ale prehladne "masové" scény, sa to Mattimu s desiatkami ľudí rozpada pod rukami. Väčšina akcie je skoro v úplnej tme a zábery z rôznych uhlov a strán spoľahlivo likvidujú akýkoľvek náznak prehladnej choreografie na plátne. Kto čo robí a kto na koho útočí som proste nemal šancu vidieť. Zozaciatku som si myslel, ze ide o reziserky zamer, spotredkovanie zmatku v prestrelke atd...nebol. Je to škoda, pretože nápady Matti má, ale preniesť ich do reality už nezvládol. Napr. šialená bitka v zaplavenej uličke, vzbura domorodcov alebo aj celkom podarená, vertikalna, masová one-shot bitka mohli byť nosnými scénami, no nie sú. Zároveň skúšal do posledných 10min natlačit sociálny komentár na prebiehajúcu drogovú vojnu a ich prezidenta a la Tropa De Elite, ale v takto nesúrodom celku to proste pokope nedrzi. Žiadna hanba to nie je ale nadšené ohlasy a prehnane vysoke hodnotenia by som pripísal lokálnym patriotom. Veľká škoda. ()

Isomut

Neviem čo je to za trend v poslednej dobe, že do cudzojazyčných filmov (ázijských) pchajú angličtinu. Opäť to raz pokazilo celkový dojem, hudba skákala z jedného žánru do druhého, niekde ani nebola, no a ku koncu to pokaziť niečím takým zbytočným ako päste lietajúce 20 cm od cieľa zásahu. Úplne amatérske, celkové bojové choreografie boli slabé. Na nešťastie pre tento a iné filmy je, že je ich s čím porovnávať a teda ešte dlho sa nič nevyrovná The Raid-u. ()

beso74

Na jednej strane špeciálne protidrogové komando, na druhej drogový kráľ, a uprostred chudáci obyvatelia geta, ktorí na to všetko nakoniec vždy doplatia najviac. Tentokrát pretiekol pohár ich trpezlivosti a oni sa rozhodli konať. Film s tématikou malá skupinka hľadajúca si cestu z pasce a čeliaca veľkej presile nie je ničím novým. Warriors, Útok na 13. okrsok, Trespass to rozbehli, aby to Raid vyšperkoval takmer k dokonalosti. Buy Bust (termín z policajného žargónu označujúci zásah protinarkotického oddelenia, pri ktorom sa zatkne podozriví obchodník s drogami priamo pri transakcii) to celé trochu vložil do filipínskych reálii, do čela postavil ženskú a ako javisko vybral slum v Manile. Tu sa rozpútali vražedné orgie, pri bodycounte ktorých by uznanlivo kýval hlavu aj Quentin Tarantino. Škoda, že u mňa prevládla spokojnosť akurát s tou kvantitou, po kvalitatívnej stránke to už bolo o niečo horšie. Väčšina súbojov bola natočená statický, chýbala v nich väčšia iskra a rozmanitosť. Škoda, pretože niektoré scény boli výborné, ako už spomínal honelnik zaplavená ulička ale aj bitka s rozzúreným davom žien začinajúca dáždnikom a prikrývkou na hrniec a končiaca, no to treba vidieť. Kladom filmu je silná ústredná hrdinka Nina Manigan (Anne Curtis) a obor Rico Yatco (Brandon Vera). Navyše film obsahuje aj sociálny a politický kontext - tvrdo kritizuje korupciu vlády prezidenta Rodriga Duterta a jeho krvavú protidrogovú vojnu (okolo 3850 mŕtvych za rok). Mimochodom, režisér patrí medzi zúrivých odporcov prezidenta. Ako to celé zhodnotiť? Dĺžkou trochu prepálená akčná jazda, v ktorej niet anjelov (maximálne tak padnutých) a ktorá výborne vyplní čakanie na zázrak v podobe ďalšieho Raidu. ()

misbos

To je přeci malina, natočit akčňák, no né?! - aneb - jak chtěli na Filipínách mít svůj vlastní Raid, ale neměli ani Evanse, ani Uwaise a ty vostatní, ani nic dalšího, co je k tomu potřeba, a dopadlo to katastofálně. Scénář hotovozapětminut, řežie nějaksehejbejtejedem, kamera běs, střih hrůza, choreografie nula, o pohybovým a hereckým nadání protagonistů ani nemluvě. Tohle je instruktážní video, jak to nedělat, a proto jedna. ()

• Bojovou choreografii a režii na filmu dělal Sonny Sison. (Rominator)