Kafarnaum

• Libanon Cafarnaúm (více)

Příběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Snímek, který na festivalu v Cannes ohromil diváky, kritiku i porotu, je díky své směsi realismu a intenzivních emocí přirovnáván k slavnému Milionáři z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podává vyhrocené a lehce pikareskní svědectví o extrémních podmínkách života ve své zemi pohledem malého dítěte, a přitom se neuchyluje k emocionálnímu vydírání – zdánlivě neochvějně ponurou trajektorii příběhu navíc účelně obohacuje o záblesky radosti a humoru. (Film Europe)

mica_micova

Líp než uživatel Matty to už nevystihnu. Podle traileru jsem od toho čekala o dost víc, vlastně mě ani nezajímalo, jak to dopadne. Bylo to zdlouhavé a vyhrocené, ale děj tak zvláštně splácaný, že mu prostě věřit nejde. ()

gemi

Feel-bad jako prase. Měl by vidět každý, kdo si myslí, že se má špatně a jeho život stojí za prd. Po zhlédnutí si bude připadat jako kretén. Film, který chce podruhé vidět jenom masochista, ale nejde hodnotit méně. ()

syphoon

Drsný příběh!!! Respektive hodně moc drsný! Ač se zpětně koukám, kdo vlastně udělal něco spatně, nenacházím odpověď. Ale věta, že: "rodiče, kteří se nedokáží postarat o svoje děti, by žádné děti mít neměli," ve mě naprosto přetrvává!!! 85%! ()

hazdrova

Musím teda povedať, že ma to neunieslo až tak, ako som čakala. Malý Zain hrá neskutočne realisticky, ale príbeh sa mi zdal príliš pomalý a málo vygradovaný. Celé uznanie ide malúmu Zainovi, ktorý to drží celé nad vodou. 3* ()

Equilita

Jeden z najsilnejších filmov, aké som za poslednú dobu videla. Tento film je budíček pre všetkých, ktorí si myslia, že majú mizerný život, kopu problémov na krku a že to už nezvládajú. Západný svet rieši neexistujúce problémy. Reálny problém je nemať strechu nad hlavou, nemať čo jesť, nemať sa kde umyť, nemať rodinu, ktorá by sa o vás zaujímala. Malý chlapec si v tomto filme svojím spôsobom poradil so všetkým, čo mu život postavil do cesty. Aj keď je to len film, v reálnom svete je veľa ľudí, ktorí to dokážu. Pretože musia. ()

jadran90

Mutti Merkel to přece zvládne. Dvouhodinová chudoba, deprese, bezmoc. Intenzivně emotivní, nikoliv autentická. 12 letý klučina mluví jako ostřílený mentor, používá sarkasmus, všechno ví, skoro jako by jeho postavu vymyslel dospělý scénárista. Herecké obsazení ovšem skvělé. Ostatní postavy jsou příliš černobílé (to není narážka na barvu kůže), až přehnaně neschopní rodiče. Čekal jsem víc soudu a míň důvodů k němu. Jinými slovy, děti by měli mít jenom bohatí rodiče? ()

celticek

Heuréka! Konečně něco, co má vypovídající hodnotu. Mně to jako citové vydírání nepřipadalo. Smutný obraz dnešní doby, který se dotýká i nás v Evropě. Až si jednou budete myslet, jak jste na tom v životě špatně, tak se na tento snímek podívejte. Malý Zain je dospělejší než jeho rodiče. ()

PaulCZE

Snaží se to hrát na city za každou cenu, jenže sehnat rozcuchanýho hubenýho kluka a zasadit ho do přehnaného příběhu to moc nefunguje a je to kýčovité. I když tedy místy tam možná autenticita prostředí je. A ten konec, za to uroní slzu možná tak ve Švédsku a nebo Německu a pak ještě těch pár vítačů u nás.. ()

Meeryan

Film je silný, myslím, že na příběh dlouho nezapomenu, moc se mi líbil Zain, měl smysl pro spravedlnost a byl citlivý... souhlasím s žalobou, opravdu někteří rodiče podle mě nemají právo mít potomky... ()

oasismanik

Pravdupovediac, čakal som, že to bude omnoho silnejšie. tvorcovia s emociami veľmi pracovať nevedia a film vo mne nezanechal žiadnu výraznú stupu. Na druhej stane príbeh bol dosť zaujímavý a herecky to bolo extrémne prirodzené. Milionár z chatče 2 sa nekoná, škoda no... ()

mauinka

Bylo to téměř nesnesitelné. Jsem otřesená, smutná a už nikdy nic podobného nechci vidět. Důležitý film. Člověk si uvědomí jaké má štěstí, že je Evropan a že se nenarodil do takovéhle rodiny. Nevzdělanost, bída a lhostejnost  je doslova smrtelná kombinace. Zain o tom něco ví. ()

Pete

Jednoduché motto: Kdo nedokáže děti zabezpečit, ať si je nepořizuje. Pohled na odvrácenou stranu světa do bídy slumů nikdy není zrovna nabitý optimismem, tady to ale šikovná režisérka dokázala prodat, také díky triumfu v rukávu - naprosto fantastickému neherci v hlavní roli. Kdyby Kafarnaum o 20 minut prostříhala, údernější film by mě nejspíš dostal ještě víc. ()

stafino

Už dlho som nevidel taký silný film, ak vôbec niekedy. Presne pre toto mám rád kinematografiu, vie vám ukázať ako funguje svet aj v iných končinách ako tých našich. Dojdete do kuchyne, otvoríte si chladničku plnú jedla, pustíte si pitnú vodu z vašej batérie a mnoho ďalších vymožeností. No a potom sú tu krajiny tretieho sveta ako napríklad spomínaný Lebanon. Ak je nejaký človek, ktorý si pozrie takýto film a necíti sa byť vďačný za to, čo má, potom neviem. Pol hodinu po filme som mal ešte zovreté hrdlo a nepovedal som ani slovo. 90% ()

solisoli

Brutálna dráma z Libanonu s veľkým obdivom pre celý filmový štáb, ako toto dielo dokázali natočiť. Nejedná sa vôbec o nič nevydané, pretože stačí sa pozrieť na rómske osady u nás a príbeh by bol úplne ten istý. Otázka je len či by naša kinematografia dokázala splodiť takéto svedectvo ľudského utrpenia a zároveň poukázať a odhaliť zodpovedných vinníkov. ()

blondboss

Kafarnaum je jedna z najlepších sociálnych drám, aké som kedy videl. Realistická, surová, nepredvídateľná, atmosfericky ťaživá a dejovo silne emočná dramatická sonda do reálneho života libanonskej chudoby a toho, ako to v takomto svete reálne chodí. Človek by si to mal pozrieť už len preto, aby si uvedomil, čo za blahobyt tu máme a že sme v jednej z najbezpečnejších krajín sveta. Navyše tento snímok by mohol započať libanonskú rozpravu zákona o povinnej sterilizácii po určitom množstve detí. Samotná pointa filmu je o to dôležitejšia. Škoda len, že niektoré scény sa dosť opakovali, inak to ale bol veľmi kvalitný film, ktorý vrelo odporúčam. A malý Zain skvelý herecký výkon. 80 % ()

Renswo

Kafarnaum: film z Libanonu , ktorý mi vyrazil dych. Nepamätám si , kedy som videl take emocionálne dielo. Kafarnaum je ľudsky film , skutočný , surový a silný . Príbeh malého chlapca , ktorí žaluje svojich rodičov za to , že ho priviedli na svet. Byť dieťa , ktoré sa narodí do chudoby a má žiť s pocitom že po predaní džúsu na ulici sa bude mať o maličký kúsok lepšie , je veľmi bolestivé vidieť . Zain zahral svoju rolu na jednotku , veľmi reálne , emočne , talentované a perfektne vystupovanie počas celej doby . Po filme sa naskytá veľa otázok , hneď ako prvá : prečo vlastne ľudia stále chcú mať potomka , keď sa o neho nevedia postarať respektíve nemôžu ? Nie je to otázka samotného Libanonu , človek ani nemusí utekať ďaleko , stačí sa pozrieť okolo seba ,    Keď vidím v Osadach na SR rómske deti behať s toluénom v ruke a 16 ročne dievčatá už s 3-4 deťmi je to smutne a zároveň vyvolávajúce hnev. Aj samotny film je tím príkladom. Bolo vytvorené skutočne umelecké dielo , aby svet videl , staral sa a miloval. ()

rigby

Trochu jiný pohled na uprchlickou krizi, který se snaží shromáždit důvody a příčiny, proč lidé opouštějí svou zemi a touží po něčem, co ani nevědí. Jen doufají, že tam budou žít líp. Ve filmu je všechno řečeno, všechno zobrazeno. Ale to je asi tak všechno. Jinak se jedná o docela prázdné dvě hodiny, které jsou ve výsledku jen smutné, ale nepřinášejí řešení. Navíc chybí nějaký nosnější příběh. Z mého pohledu trochu jednostranně a především účelově zaměřeno. ()

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové