Budujeme Slovensko - Season 2 (2022) (série)

Kysakwood (S02E06)

(epizoda)
Slovensko, 2022, 27 min

Keď sa povie pioniersky tábor, skoro každý z nás si predstaví spojenie svojich obrazov a zážitkov. V 80. rokoch vznikol istý experiment, ktorý mal za cieľ prekročiť uzavreté hranice medzi Východom a Západom. Bola podpísaná dohoda o priateľskej spolupráci medzi Košicami a západonemeckým mestom Wuppertal. Dva na prvý pohľad vzdialené svety a množstvo detí, ktoré ako ambasádori rozdielnych ideológií boli vysielané v ústrety ukončenia studenej vojny. Sloboda tak narazila na ohraničenosť presných pravidiel, uniformita čelila množstvom výkladov so zakázaným tovarom. Pretvárali sa predstavy získané z filmov, kde všetci záporáci majú korene vo východnom bloku, sľub žiť podľa pionierskych zákonov, zložený pred štátnou vlajkou, sa za pár mariek vymenil v obchodnom dome za veľkú fľašu nutely. Vznikli kamarátstva na celý život. (RTVS)

jedna_vrana

Keby som nepoznala tento kraj, tú dobu a dokonca aj niektorých aktérov, asi by ma tento diel tak veľmi nenadchol. Ale musím urobiť výnimku - kto zažil pionierske tábory, rovnako ako ja, sa vrátil v čase. V tábore v Kysaku už bola pred rokmi aj moja dcéra, stále to tam žije. ()