Televízna inscenácia podľa poviedky Eleny Maróthy-Šoltésovej "V čiernickej škole". (RTVS)

retroslovak

Veľmi pekné a dovolím si napísať aj podarené spracovanie poviedky od Eleny-Maróthy Šoltésovej. Film pochádza z tvorby košickej televízie a preto vzhľadom k tomu, že som veľkým milovníkom rozhlasových hier, poznal som veľa účinkujúcich hlavne po hlase. Ďakujem pani košickej archivárke a dramaturgii za zaradenie reprízy tohto podareného televízneho dielka. Začínam si tvfilmy z košickej televízie o to väčšmi a viac vážiť, lebo dostávali predsa len častokrát použité alebo vyradené magnetické pásy z bratislavy, čo značne prispelo ku tomu, že sa ešte určite bohužiaľ nájde viacero tvfilmov, ktoré sú v zlej technickej kvalite a sú nevysielateľné. Každopádne digitalizácia prišla v pravý čas a len si predstavme, že každý deň sa zdigitalizuje nejaký tvfilm, dokument, inscenácia, divadelný či iný audiovizuálny záznam, aby sa tak uchoval pre ďalšie generácie. Potom je už len na dramaturgii, čo odvysielajú a čo nie. Preto vždy poteší akákoľvek repríza podobného málo známeho televízneho filmu. ()

Autogram

Tá naša krásna Arabela, stále som čakal, že otočí prsteňom a zmizne z tejto biednej nezaujímavej inscenácie. Jediným svetlým momentom bolo, keď mladý učiteľ zarecitoval Marínu, ale to bolo len krátko a nebola to zásluha predlohy ani tvorcov filmu. Nakoniec Johanku na 10 minút aj odlifrovali niekam preč, aby sa po jej návrate film doplazil k neslávnemu happy endu. ()

Hombre8

Nuda, nuda, nuda... Ostatně od této autorky ani nic jiného čekat nelze. Košické studio by toho mnoho nezachránilo, ani kdyby zachraňovat umělo. ()