Poveglia ostrov smrti

Režie:

Jan Novák

Kamera:

Jan Novák

O ostrově Poveglia kolují různé strašidelné pověry, ale pravdou je, že na něm byl lazaret pro osoby nakažené morem, které cestovaly do Benátek. Stovky postižených tam jsou pohřbeny v masových hrobech a další tisíce byly spáleny na hranicích. Na začátku dvacátého století zde byl postaven ústav pro osoby s trvalým mentálním postižením, který ale nefungoval dlouho a byl brzy opuštěn. Budovy ústavu i stará zvonice zbořeného kostela, které zarůstají břečťanem a divokou vegetací tak tvoří opravdu bizarní kulisy, které spolu s historií vyzařují jedinečnou atmosféru. A tak jsme se na ostrov rozhodli vydat..
Na ostrov je zakázán vstup, takže jsme museli pádlovat nepozorováni v noci na malém člunu, který jsme si s sebou přivezli. Člun musel být dost malý na to, aby se vešel do podpalubního zavazadla do letadla, ale zároveň musel unést dvě osoby, zásoby vody, jídla, spacáky, karimatky a dva batohy s fototechnikou i dron, takže to byl trochu logistický oříšek a museli jsme trénovat u nás na rybníku. Trochu jsme podcenili lodní dopravu, která je mezi ostrovem a pevninou celkem divoká. Dále jsme měli různé zprávy o policejní hlídce na ostrově, takže cíl naší mise nebyl vůbec zaručen. Nakonec vše dobře dopadlo, na Poveglii jsme strávili noc a den a ostrov celý prozkoumali. Natočili jsme cca 3 hodiny videomateriálu a pořídili desítky fotografií. (DiverZant)