O zaniklé Karvinné

(amatérský film)
všechny plakáty

Málokdo ví, že nedaleko současné Karviné stála ta původní, s dvěma N. Bylo to město jako každé jiné, našli byste tam krásnou radnici, dva zámky, kostel pro 4000 lidí, nemocnice, školy a další budovy. Jen v koloniích bylo téměř 1000 domků. Protože dokonce ani každý karviňák neví, že stála nějaká Karvinná, natož celkově lidé z republiky, rozhodla se režisérka Monika Vodáková s přáteli natočit dokument. (StarAmateur)

Marze

Příjemné vyprávění pamětníků u čaje. Pobavila mě ta pronajímaná "teplá postel" kdy jeden horník spal a druhý byl na směně. To samé bylo také na Kladně. ()

IvonaK

Nebyl to špatný dokument, ale víckrát už bych ho vidět asi nemusela. Líbily se mi fotky staré Karviné a velice pěkný projev o Karviné historičky Libuše Kolkové. U ostatních historiků mě vadilo že vykládali o svém životě který s Karvinou nesouvisel. Jinak mě velice mile překvapil ten závěr kdy byla zobrazovaná současná Karviná s různých úhlů pohledu a do toho hrála prvorepubliková písnička Děkuji bylo to krásné což já můžu. Takže tímto posílám srdečný pozdrav do půvabné Karviné. :-) ()

korok

Dokumentární film o dnes již neexistujícím městečku Karvinné, který pro ty, kteří nebydlí v nové Karviné, jejím okolí, či z něj nepocházejí asi nebude příliš zajímavý ale pro obyvatele této oblasti se vztahem k historii určitě. Autorům, kteří se o něj postarali, ve svém volném čase, patří uznání a velký dík. Nedávno jsem přečetl knihu Zmizelá Karviná autorky Ireny Hajzlerové a tento dokument tak byl skvělým doplněním. Vzhledem k tomu, že pracuji v železniční stanici právě v oblasti staré Karvinné, je mi toto téma velmi blízké. Názvy jako Solca, Hohenegger, York, Barbora, které padají v dokumentu, jsou zde nyní názvy kolejišť. :-) Dokument obsahuje rozhovory s pamětníky, historiky, spoustu krasných dobových fotografií a i několik hraných scén. Nechybí ani porovnání vzhledu určitých míst tehdy a dnes. Z původní Karvinné existuje již prakticky jenom šikmý kostel sv. Petra z Alkantary a hřbitov vedle. Existuje však ještě jeden zapomenutý hřbitov v nedalekém lese, který se v nedávné době snažila skupina dobrovolníků "zrenovovat", když byl zarostlý travním porostem, stromy a keři. Tento pozůstatek v dokumentu chybí. Po shlédnutí se mi vkrádá otázka, zdali všechna ta těžba, poddolování, bourání vesnic s tím spojené a totální devastace krajiny stála za to? Nebylo by lepší, kdyby tady ta těžba uhlí nikdy nepropukla ale stará Karvinná, by stále stála (včetně třeba nádherného kostela, který připomínal katedrálu) a nejen ona ale i části Louk, Darkova, Starého města, Ráje, Orlové a další. Opravdu to zdejšímu kraji přineslo takový ekonomicko-hospodářský prospěch? Z pohledu zaměstnanosti jistě, jenže velká část obyvatelstva, se tady přistěhovala právě díky šachtám. Bez šachet, by tady tito lidé nikdy nepřišli a pracovali by jinde, ve svých krajích odkud přišli. Pohledy z dronu na tuto oblast a samá viditelná uhelná kaliště je velmi nepěkný a smutný. Shlédnuto včetně bonusů "Co se nevešlo do dokumentu". ()

• Jedno z dilemat, které musela režisérka vyřešit bylo, jak podat milostnou tragédii ze zámku Solca. Ačkoli obyčejní lidé často věří tomu, že mladý hrabě Jindřich Larisch-Monnich, který zemřel 28. 5. 1933, spáchal sebevraždu z nešťastné lásky, v dokumentu se filmaři nepřiklánějí na žádnou stranu. Oficiální verze je dětská obrna. Pravdu se zřejmě již nedozvíme. (StarAmateur)
  • Příprava natáčení trvala asi půl roku, během této doby režisérka sháněla informace, řešila historii s pamětníky a historiky. Mimo jiné pátrala po hrobu nešťastné služtičky, která vyskočila z okna nejvyššího patra zámku Solca. Společně s pamětníky byla nejdřív na falešné stopě. (StarAmateur)
  • Na místě, kde stála původní Karvinná, naleznete už jen křivý kostel sv. Petra z Alcantary, hřbitov a těžní věže bývalého Dolu Gabriela. Toulkami v pustinách můžete objevit nějaké kapličky a zbytky krásného zámku Solca – již pouze cihly. (StarAmateur)