Krajní meze - Série 5 (1999) (série)

Dárce (S05E02)

(epizoda)
Mysteriózní / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Drama / Thriller
Kanada / USA, 1999, 45 min

Astaroth12

Darovať sa dá všeličo. Krv, obličku či i srdce. Ale tu prišli z niečím ešte o level vyšším, tým je darovanie celého tela okrem hlavy. Má to svoje opodstatnenie, lebo keď je telo už celkom opotrebovane alebo ho zabíja rakovina pľúc, tak stačí vymeniť haksnu a je po probléme i keď, problemy sa vždy nájdu. Je to super pôsobivá a prepracovaná časť a to až do konca. ()

maoc

Podobná premisa byla už myslím v Outer Limits zpracována dříve, ale tam šlo o transplantaci srdce tuším. Nebo jsem to viděl jinde? Nevím. To ale zase tolik nevadí, protože v epizodě Dárce nejsou až tak podstatné vize a paranoia, jako spíš co s nimi dál. Není to špatný díl, jen nejsem zcela přesvědčen motivací postav (proč doktora nesbalila už dávno, když byl zjevně bez závazků?). Konec byl docela fajn s obligátním bububu když technologie, které nás přesahují a blablabla, uchopíme nesprávně. Jen bych se pozastavil u jedné naprosté pomýlenosti. Doktor mluví s Deidre o tom, že v těle zůstal kus duše nebo tak něco. To je něco tak pitomého z lékařského i teologického hlediska, že to musím napsat a přidat jeden slušný facepalm. Navíc, po mnoha desítkách let transplantací, můžeme myslím s klidem tuto myšlenku zavrhnout jako nepodloženou i empiricky. Jasně, celé tělo (respektive hlavu) transplantovat neumíme (a asi to ani nikdy možné nebude), ale proč by duše měla být v těle, když není v srdci, ledvině nebo jiných již mnohokrát transplantovaných orgánech a tkáních? No prostě blbost na kvadrát i v rámci tohoto vědu silně ohýbajícího až ignorujícího seriálu. ()