Hrabata: Původ Katalánska

• Španělsko Comtes. L'origen de Catalunya (více)

Katalánská hrabata, která jmenoval franský král, bojovala o to, aby tento titul přecházel automaticky z otce na syna. To se nakonec díky politickému vývoji podařilo, a tím začala cesta k jejich velkému osamostatnění... V devátém století bylo Katalánsko součástí Karolínské říše. Bylo to teritorium, které mělo bránit Francouzské impérium před islámskou invazí. Požadavek nezávislosti Katalánska se táhne zpátky až do tohoto období. Historický dokumentární seriál Hrabata: Původ Katalánska rekonstruuje politicky velice neklidnou dobu poznamenanou boji o moc. Sledujte velkolepé osobnosti a slavné rody fascinujících vládců jako jsou Guifredo I. Barcelonský a jeho následníků Guifredo II. Borell Barcelonský, Sunyer Barcelonský nebo Borell II. Barcelonský. Uvidíte, jak se ve středověké Evropě zrodila nová země. Seriál zachycuje vládu těchto čtyř katalánských knížat, která se vyznačovala pevným charakterem a silným odhodláním bránit své politické cíle. (TV Prima)

Arsenal83

Prirodzene, toto nie je dokument pre každého, a preto nemusí každého baviť a zrejme ani nebude. Toto je naozaj len pre historikov a fanúšikov histórie, milovníkov stredoveku, najmä toho ranného, kde máme strašne málo informácií. A o to je to zaujímavejšie pátrať, snažiť sa nájsť pravdu, niekedy aj takú, ktorú nám už možno nikdy nikto nepotvrdí. Španielsko 9-10. storočia ma baví už od začiatku štúdia histórie, najmä vďaka vynikajúcej stredovekárskej učebnice od pani Teichovej: Dějiny středověku. Škoda, že som tento dokument nemal k dispozícii už vtedy. Je obohacujúci a objasňujúci. ()