Spolu na hranici

Krkonošské cesty malíře Hofmana (E13)

(epizoda)
Česko / Polsko, 2020, 26 min

Na polské straně Krkonoš místní patrioti pozoruhodným způsobem připomínají dílo výjimečného malíře s českými kořeny... Velmi talentovaný symbolistický malíř Wlastimil Hofman – syn Polky a Čecha, se narodil v roce 1881, žil v Krakowě, v Paříži, v Krkonoších. A všude maloval. Byl slavný v Polsku, v Evropě, většině Čechů je ovšem neznámý. Od roku 1947 žil ve Szklarske Porębě na polské straně Krkonoš, kde v roce 1970 zemřel. Jeho život a dílo jsou unikátním česko-polským příběhem. Připomíná ho jeho dům zvaný Wlastimilowka, rozsáhlá sbírka a výrazně také svědectví lidí, kteří se s Hofmanem znali. A také pozoruhodná výprava, kterou jeho obdivovatelé už léta pořádají po místech, kde malíř tvořil a jež miloval. (Česká televize)

Marze

Tvůrci moc neměli z čeho vařit. Pokud nechcete ve Szklarské Porebě lyžovat, doporučuji si udělat krásný výlet na horském kole z Trutnova po turistických značkách do Malé Úpy, kde přespat a ráno si projet polskou, nižší a teplejší stranu Krkokonoš přes Kowary, Karpacz a Szklarskou Porebu do Harrachova, kde opět přespat. ()