Amerykanka. All included

všechny plakáty

Radko

V Minsku sa sídlo tajnej služby nazýva ľudovo Amerikanka, v Moskve Lubjanka. V oboch štátoch je dnes (Bielorusko) alebo bola v minulosti (Rusko) skratka tajnej služby rovnaká: KGB. Výbor štátnej bezpečnosti. No a v oboch slúži (tak ako aj v iných štátoch) k eliminácii tých, ktorí v sebe skrývajú potenciál ochromiť alebo zvrhnúť panujúci režim . Čím paranoidnejší režim je, tým viac ľudí majú tajní v hľadáčiku. Poloanimovaný dokument sa venuje novinárovi, politickému aktivistovi a spisovateľovi Alexandrovi Fiadutovi. Spočiatku v úlohe hovorcu pomáhal Lukašenkov režim inštalovať, aby po roku prešiel do tábora odporcov. Ajhľa. Nepripomína Vám to niečo? Pre mňa sú to vždy opakujúce sa príbehy po moci bažiacich trtkov, čo sa vyviezli na vlne aktuálnej mocenskej linky. Tá ich onedlho zvrhla. Urazení bývalí páni a polopáni ale okúsili sladký pocit vládnutia a opojenia mocou. Skúšajú to teda z opačných pozícií. Majú v sebe istotu poznania mechanizmu fungovania vlády zvnútra. Hlavný hrdina nie je nejaký extra sympaťák. ni výzorom, ani kariérou - čo som spomenul. Tvorcovia dokumentu zakamuflovali tento nedostatok animačnou stránkou a ironickými komentármi opisujúcimi 110 dňový pobyt spoteného tučka v Amerikanke. ()