Jazz

Swing – čirá radost (1935–1937) (E05)

(epizoda)
  • Velká Británie Swing: Pure Pleasure (1935–1937) (více)
Dokumentární / Hudební
Velká Británie / USA, 2001, 1 h 26 min (Alternativní 60 min)

Režie:

Ken Burns

Scénář:

Geoffrey C. Ward

Keith David (vypravěč)

Hudební encyklopedie připomene: „Muzikantský pohyb vpřed“ vyrostl uprostřed třicátých let v harlemských tančírnách. Duke Ellington na otázku, odkud bere nápady, odpověděl: „Nápady? Mám milióny snů.“ A jak se cítíte, když nemůžete zůstat v drahých hotelích, kde vystupujete? „Seberu sílu, ohrnu nos, a vystřihnu blues“... Jazz byl původně taneční hudba. A dodnes některé jeho projevy (funky, hip hop jazz, souljazz, popjazz) k tanci provokují. Uprostřed 30. let, kdy stále ještě trvala Velká krize, se jazz stal téměř americkou populární hudbou. Měl tehdy nové jméno: Swing. Tato hudba vyrostla v tančírnách Harlemu a zamilovala si ji celá generace Američanů. Swing v pevné spolupráci s MGM studiem v Hollywoodu nabízel lidem útěk před kritickou realitou: inspirativní zábavu a eleganci. Z rádií, jukeboxů se ozýval po celé zemi swing. Po Americe cestovaly stovky swingových kapel a jejich muzikanti byli pro mladé lidi stejným vzorem jako basketbaloví hráči. Milióny amerických bělochů, kteří předtím jazz neposlouchali, najednou zaplňovali taneční sály, kde dominoval swing. (Česká televize)