Reklama

Reklama

Expedice brambora

(TV film)
všechny plakáty
Česko, 2020, 52 min

Režie:

Luboš Stehlík

Obsahy(1)

Brambory. Nejrůznějších tvarů, barev a chutí. Jen jedno mají společné – předky z jihoamerického kontinentu. Právě za nimi se vydala expedice českých vědců a šlechtitelů, aby tu hledala dosud neznámé souvislosti pro pěstování, šlechtění a obnovu genofondu našich bramborových odrůd. Tady je jejich příběh… Protagonisty našeho putování za pramátí našich bramborových odrůd se stali odborníci ze dvou českých šlechtitelských stanic a Výzkumného ústavu rostlinné výroby Praha. Příběh brambor provází člověka po celou jeho historii, a tak trochu ji i kopíruje. Tato plodina – mimochodem spolu s pšenicí, kukuřicí a rýží dnes jedna ze čtyř nejdůležitějších pro výživu lidstva – několikrát zachránila celé oblasti světa před hladomorem. A na oplátku ji člověk zase chrání před nejrůznějšími škůdci. A tenhle příběh pokračuje i v současnosti. Paradoxně však bramborám hrozí úbytek. Opakující se sucho, zhoršování životního prostředí i extrémní výkyvy počasí stále víc ohrožují jejich pěstování. Snižují se výměry polí, na kterých rostou, klesají výnosy – a v nejhorším případě by mohly z našeho jídelníčku zmizet úplně. Přitom Česká republika patří k tradičním producentům této plodiny a bramborové hlízy jsou pro nás kromě důležité potraviny i cennou průmyslovou surovinou. V Česku je registrovaných 135 odrůd brambor, zatímco v jihoamerických státech jsou jich víc než dva tisíce. Genetický fond brambor pěstovaných v Evropě a Severní Americe je však omezený, protože odrůdy, ze kterých vychází šlechtění v těchto zemích, pocházejí jen z několika málo rodičovských linií. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

Marze 

všechny recenze uživatele

Obrazově neskutečně krásné (samozřejmě ne tak jako třeba Svět z ptačí perspektivy). A vetší diverzitě "barevných" brambor držím na rozdíl od podobné multikulturalistické palce. ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Když je dokument o něčem tak běžném a současně tolik neznámém ve svých aspektech růstu, škůdcích a původních formách tolik odlišných od našich zeměpisných šířek, pak to stojí za vidění. Bylo by lépe si ujistit strukturu dokumentu, zda bude o lidech a bramborách, nebo spíše cestovatelský, když jsou nám ukazovány plovoucí ostrovy jezera Titicaca, nebo vědecký. Osobně se mi líbí spojení vědců, českých šlechtitelů a argentinských pěstitelů skrze bramboru, společný zájem, jen lépe připravit a zcelit strukturu kvanta videomateriálu. ()

Reklama

Reklama