I teti në bronz

• angličtina The Bronze Bust
všechny plakáty
Albánie, 1970, 101 min

Khagan1389

Film na který jsem se těšil již delší dobu, konečně ho někdo přeložil do angličtiny a ..... jedno velké UF. Moje očekávání byla až přehnaně vysoká - ačkoliv jsem od toho neočekával až zas tak moc. V první řadě jsem doufal, že uvidím více akce, přestřelek, bitev - jako v partyzánských filmech z bývalé Jugoslávie. Pár bitevních scén tu je, ovšem převyšuje nuda, tlachání o budování socialismu a přehnaně karikaturní scény s velitelem Balli Kombëtaru Sali Protopapou. O hercích se bavit nemá smysl. Děj je epizodické vyprávění o válečném komisaři  Ibrahimovi Kovacim, se spojovací linkou, kdy jeho váleční spolubojovníci a nejbližší rodina doprovází  bustu do jeho rodné vesnice. Během cesty si každý při pohledu na bustu vybaví události týkající se života a bitev kterých se  Ibrahim zúčastnil. Na Albánce to není nejhorší, v porovnání se zbytkem Evropy nic moc. A hlavně ten film působí, jako kdyby byl natočen někdy v 50.letech včetně ideologických myšlenek - přesně takováhle Hardcore propaganda a filmy u nás měli velkou popularitu hlavně v 50.letech. Pro většinu lidí je to asi už nekoukatelné, ()