Papua Nová Guinea: dva světy

Vojta a Sentiko (E01)

(epizoda)
  • Slovensko Vojto a Sentiko

Vojtěch Novotný chtěl být od dětství biologem a poznávat tropické lesy. To se mu již dvacet let daří na Nové Guineji, kde spolu kolegy vybudoval jedno z nejvýznamnějších center výzkumu i vzdělávání v regionu. Binatang Research Center spojuje české a papuánské vědce. Jak se žije českému vědci na vzdáleném ostrově? Vede výzkum na PNG a zároveň Entomologický ústav AV ČR v Českých Budějovicích, kam na několik měsíců ročně přijíždí. Je už víc Novoguinejcem než Čechem? Vánoce slaví na odlehlé výzkumné stanici v pralese. Řeší nejen výzkum, ale i bizarní spory s vesničany, pomáhá, vzdělává, ale přesto není naivním nadšencem. Exaktní vědec, který je i talentovaným spisovatelem. Vojtěch Novotný nás seznámí se svým novoguinejským kolegou Sentikem. Nadějný biolog pochází z divoké západní části Nové Guineje sousedící s Indonésií, z Mianminu. Ještě jeho otec chodíval oblečen jen v penisovém pouzdru. Sentiko Ibalim byl vyslán jako první dítě z vesnice na internátní školu ve 12 letech a od té doby se věnuje studiu a vědě. Jak se žije nadějnému biologovi, jeho manželce a dětem? Proč je pro Sentika důležitá práce na zahradě? (Česká televize)