Velkolepé stavby dávnověku - Série 2 (2021) (série)

Angkor Wat (S02E01)

(epizoda)
Francie, 2021, 49 min

Jon Rand (vypravěč)

Hluboko v kambodžské džungli se ukrývá největší náboženský komplex, jaký byl kdy postaven... Chrám Angkor Vat – rozsáhlá, 1500 metrů dlouhá a 1300 metrů široká stavba – byl postaven ve 12. století během pouhých čtyř desetiletí, čímž dodnes fascinuje vědce z celého světa. Spletitou centrální svatyni s pěticí gigantických věží, jež komplexu dodávají impozantní vzhled, obklopuje téměř 200 metrů široký vodní příkop. Díky snímkování ze satelitního, molekulárního a leteckého měřítka mohou nyní archeologové objasnit největší záhady této lokality, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. (Česká televize)

Anianna

První řadu cyklu jsem neviděla, ale opět chválím francouzskou dokumentární tvorbu. O kambodžských chrámech jistě vzniklo hodně dokumentů, ale ten pohled z pozice současných technologií je pro mě velmi velmi přitažlivý. Ty vizualizace a animace! Děkuji tvůrcům za originální přístup. ()

subic

Je fascinující, o jak velkou oblast se jedná. Kdo by řekl, že hlavní chrám tvoří až 10 mio kvádrů pískovce. Kvádr má kubík a je z lomů vzdálených až 50 km. ()