Operazione ricchezza

Scénář:

Gualtiero Jacopetti

Sergio Rossi (vypravěč)

Kusko.t2

„Od roku 1956 až do súčasnosti, 60 000 pracovníkov, 40 000 mechanizmov a 20 000 technikov sa vystriedalo pri stavbe vodnej elektrárne Guri (provincia Guayana, Venezuela). Vďaka pokroku sa dnes jedná o najbohatšiu, najdivokejšiu a najromantickejšiu provinciu Venezuely. Človek dokázal poraziť a využili zúrivú silu vody z Rio Caroni aby ju neskôr mohol ovládnuť zásluhou unikátneho vodného diela, ktoré je čo sa týka objemu druhou najväčšou stavbou na svete. 10 000 000 kW ekologicky čistej energie je tak posledným darom tejto veľkej rieky, ktorá však už od svojich malých čistých prameňov až po obrovské rozvetvené ústia vedela poskytnúť obrovské bohatstvo vo forme riečneho zlata a diamantov.“ Gualtiero Jacopetti sa už pri svojom „červenom kríži pomoci“ označenom ako UN´IDEA DELLA PACE jednou nohou vzdialil od monda a jeho špecifikám pričom pri projekte OPERAZIONE RICCHEZZA (Honba za bohatstvom) už vody tohto žánru definitívne opúšťa. Toto Industriálne mondo síce obsahuje jemné prvky žánru, vo svojej podstate však celý smer a hlavne tvorbu Gualtiera Jacopettiho obracia na hlavu. Tak ako v minulosti sa Jacopetti zameriaval na čistú a drsnú formu prírody, ktorá je devastovaná človekom a jeho kultúrou, dnes tu a teraz upriamuje svoj pohľad na ľudský pokrok. Bordel, ktorý po sebe zanecháva industriálne plienenie pri honbe za zlatom a diamantami má celkový dopad na charakter krajiny. Toto umelé pretváranie je konfrontované na jednej strane s krásou prírody na strane druhej so zničenou krajinou po ťažbe. Všetko to však smeruje až ku záverečnej symfónii – baletu ťažkých mechanizmov a lokálnemu víťazstvu človeka nad prírodou. Ekonomické priority sú zdá sa neprekonateľné. PS – Opäť je v rámci dokumentu možné započuť úryvky z piesní skupiny Pink Floyd. „Náš príbeh sa tu končí. To sa ale nedá povedať o našej vďačnosť za všetkých tých, ktorí nás podporovali a nasledovali. Špeciálne ďakujeme organizácií EDELCA - veľkému venezuelskému štátnemu podniku, ktorý tento projekt zastrešil a vymyslel. Nezmazateľne sa tým zapísal do histórie stavebného inžinierstva veľkým písmom. Rovnako ďakujeme konzultantom z CANAVAYEN, NECUIMA, MACAGUA a TOCOMA a to od manažérskych pozícií až po posledného robotníka. Ďakujeme kamarátom z Missione dei Frati Spagnoli, našim bratom rozlezených po vrcholoch Gran Savana, ktorí nás pohostili a nakŕmili. Ďakujeme spoločnosti Dell Acqua za jej rozhodujúci vplyv a prínos k väčšej efektívnosti a organizácii celého projektu. Nakoniec ďakujeme veľkej „Emprese“, ktorá prispela svojim dielom pri stavbe priehrady a ktorá nesie meno muža, ktorý priniesol trochu toho Tailanska aj do Venezuely: Benvenutovi Barsantimu.“ ()