Drama vycházející ze skutečné události vypráví příběh zločince Waltera Stürma (1942-1999), který se ve Švýcarsku v 70. a 80. letech proslavil jako král útěků - z vězení utekl celkem osmkrát. Jeho boj proti podmínkám ve vězení, zejména proti samotce, z něj udělalo symbol levice v boji proti policejní brutalitě. V 80. letech ve Švýcarsku probíhaly demonstrace za zmírnění vězeňských podmínek. Film o svobodě a její ambivalenci sleduje nejen zločince s aurou moderního Robina Hooda ale i jeho obhájkyni Barbaru Hug, idealistickou bojovnici za lidská práva v tehdy politicky rigidním Švýcarsku. (Das Filmfest)

Detektiv-2

Vleče se to, dny neutíkají a najednou jsou z nich roky. Časová linka je divákovi tedy zcela skryta. Skutečný příběh, který nemá co nabídnout? Nebo jde jednoduše o nedostatečné zpracování. Švýcarský zlodějíček, který sice svou popularitou dokázal zlepšit podmínky pro své pobyty ve vězení, mě však nijak neučaroval. Děj je téměř bez emoci, vše působí nevýrazně a monotónně. Závěrečná euforie je tak krátká a přichází pozdě, stopáž bych jednoznačně zkrátil. Postava hlavní hrdinky je nedokreslená, její záměry nejsou jasné a vztah k Walterovi působí nejistě a pořád si kladu otázku "Proč to pro toho zmetka dělala, když žádná výraznější náklonost nebyla projevena téměř po celý film?" ()

• Film se natáčel ve Švýcarsku, Německu a Španělsku. (Zlatohlávek)