Karlos80

Komentář může obsahovat spoilery! Tohle je hodně nekonvenční poliziesco, svým způsobem je to i dobrá satira (kritizující dekadentnost aristokracie, která je jak se nakonec i ukáže tou největší hrozbou), najdeme tu jak dramatické prvky tak i ty komediální. Typické elementy pro žánr jako akce, násilí a špinavosti tu moc nenajdeme (jsou tu vlastně jen dvě, z toho jedna je skvěle ztvárněná a natočená), nicméně film je, právě jak jsem psal, místy i docela zábavný, takže se na něj příjemně dívá a divák se většinou ani moc nenudí. Salernův výkon v hlavní roli postaršího intelektuálního policejního komisaře je velmi dobrý, sám za sebe bych řekl že jeden z nejlepších co jsem od něj kdy viděl a to nejen v tomto žánru. Film je natočen v Italském Turíně, vidíme tu scény z každodenního života. Vše začne jednou ozbrojenou loupeží v klenotnictví, při které zemře vlastník obchodu, jak se později ukáže komisař Parrino se nadobro zaplete s městskou zločineckou spodinou, poté vyšetřuje znásilnění a vraždu jedné mladé dívky, je tu i jakýsi gang zhýčkaných bohatých dětí, kteří rozšiřují děs mezi civilisty, je tu obchod s drogami, prostituce, nešťastná sebevražda, a jeden pokus o sebevraždu atd. Příběh je tedy rozhodně zajímavý a na různé druhy kriminality a jiné delikty bohatý, umístění a kamera jsou dalšími silnými klady tohoto filmu, film nám i šikovně postupně poodhaluje všechny důležité charaktery, poněkud rozšafná hudba mě moc nebrala, hudební stránka tíhne spíše k té komediálnosti, ale jinak nemám mnoho výtek. Jediná typická akce pro tento žánr (když opomenu tu první v klenotnictví), se odehrává ve vlaku kde dojde k ozbrojené loupeži, celá akce i s šikovným vyčkáváním a vyjednáváním ale nakonec končí totálním masakrem, což ještě více rozesmutní komisaře Parrina. Finále je hodně netradiční, asi jako celý tento film, nic podobného bych ani ve snu nečekal, člověku by se nakonec chtělo říct, toto byl vážně ten skutečný Turín, město ve kterém najdeme tolik středověkých krás? Film natočil známý režisér Romolo Guerrieri, rodným jménem Romolo Girolami (bratr Marino Girolami také režisér, jeho strýc Enzo G. Castellari rovněž) pro kterého to byl třetí zásek v žánru po " Un detective" a "La polizia ? al servizio del cittadino?", následovaly ještě "Liberi armati pericolosi" a "Sono stato un agente CIA", které jako jediné jsem zatím neviděl. ()