Burning Ice

Vavča

Velice zajímavý seriál na čínské poměry, jednak podle úspěšné krimi novely, ale hlavně velmi drsný a temný krimi seriál, který ukazuje čínskou společnost nikoliv ve zrovna hezkých barvách. Práce kamera, filtrů úžasná, vše je velmi atmosferické, zimně depresivní, zaplivané kluby, špinavé město, bezútěšnost, chlad, kameraman, mistr zvuku je mazák, hudba jen minimálně, vše maximalizuje atmosféru. Na jednom čínském menším městě probíhají sériové vraždy, které pácha kdosi s přezdívkou sněhulák... Policie je naprosto bezmocná, pouze ohledává místa činu, proto povolává jednoho zkrachovalého policistu a jeho neobvyklé metody - Yang Liang (Qin Hao). Ukazuje se však s přibývajícím počtem vražd, že najít pachatele bude složitější, minulost a současnost několika postav se složitě proplétá. Burning Ice je velmi atmosférická detektivka se nehrdinským nádechem. Sledujete příběh policie, mladého advokátního koncipienta v kanceláři, jejíž majitel je gambler, poloviční gangster a až pak právník. Koncipient Guo Yu (Xu Dai) je zakoukán do své středoškolské lásky Zhu Hui Ru (krásná Deng Jia Jia), která čelí velmi tvrdému osudu. Společně se mu pokusí vzepřít a přitom potkají jednoho bývalého pataloga, který by jim z té šlamastyky mohl snad i pomoci, ušpinit si ruce krví je ale nezbytné, stejně jako tvrdé hájení svých zájmů. Mistrně ukovaný děj sledující několik postav, jejich charaktery, které se mění jen postupně u tří postav. Výborné herecké výkony, zejména Xu Dai, Deng Jia Jia. Kriminální vyšetřování není hloupé, nespoléhá na divné náhody a nevyřčené věci, policie tady nějak extra nezáří. Normálně bych tomu napařil čtyři hvězdy a doporurčil to komukoliv, kdo žádný čínský seriál neviděl a bojí se jejich obvyklých nelidských délek. Jenže vyloženě mě naštval tradiční čínský nešvar (nemohu srovnat s předlohou), kdy tvůrce nemají možnost rozvinout si příběh podle sebe a nechat diváka v očekávání jak který charakter dopadne. Znáte čínská cenzurní pravidla víte to předem a to sérii zabijí na závěr. Takže zase starý mustr, kdo byl jednou zlý, i kdyby spáchal kdo ví co dobrého musí být potrestán, potom mě vytáčí talibánská logika čínských zákonů, že zabití v obraně před znásilněním je zločin (to jako vážně, chci vidět čínský zákoník!), nebo se muselo vyhovět cenzorním manýrům a postavu potrestat? Je to fakt škoda, protože tahle ideologická podvratnost shazuje předchozí kvalitu, není jediná svého druhu. Muži jsou tady svině, alkoholické, nebo neschopné či jinak postižené trosky, a ženy, no nevšiml jsem si, že by to bylo o moc lepší. Buď pasivní oběť, nebo chlap je chytřejší, představoval jsem si soudruzi emancipaci poněkud jinak. Přesto je to na 3,5 hvězdy, pro ostatní, kterým je blízký čínský hodnotový systém, nebo odtud nic neviděli určitě dají 4 hvězdy. Protože Vám garantuji, že nic takového jste neviděli, a diváci znalí korejských, nebo japonských sérií podle mě uznale pokývají hlavou, nad tím jak je to kvalitní a propracovaná série, hodná archivace. Čínská moderní literatura by tady mohla vycházet častěji rád bych si knihu přečetl. Vývoj a finále postav bych si představoval jinak, ale přesto památný seriál, který nezapomenu. Navíc jsem zvědav zda Deng Jia Jia nechytne příště lepší sérii. Recenze a trailer zde https://mydramalist.com/23842-burning-ice () (méně) (více)