31 konců/31 začátků (2011)

Rok 1921 bol míľnikom pre vznik novej odrody dokumentárneho filmu, žánru nazvaného „mestská symfónia“. Prvým reprezentantom populárnych „filmov o meste“ bol Manhatta (1921). Mestská symfónia by sa dala definovať ako filmová báseň oslavujúca mesto, čomu zodpovedala aj forma spracovania. O niečo podobné sa snaží aj český film 31 konců/31 natočený umeleckou skupinou Rafani, ktorá pracuje ako kolektívny autor. Ak sa Manhatta snažil o zachytenie mesta ako celku plného budov a ľudí, tak jeho český súputnik rozkladá a odkrýva jednotlivé umelecké a iné alternatívne (rozumej v umení či inde v kultúre pôsobiace) existencie. Bez titulkov oboznamujúcich diváka s menami respondentov, predkladá filozofické úvahy, politické postoje či konštatovania o vývoji pražskej umeleckej sféry. Fragmentárna forma a s ňou spojená číselná symbolika, ktorú Rafani zvolili vystihuje rôznorodosť a množstvo ponúkaných názorov týchto menšín, zároveň tým kontrastuje s jednoliatosťou väčšiny. Nonkoformnosť, s ktorou reflektujú transformácie pražskej enklávy, názorová pluralita a tomu zodpovedajúca naratívna interesantnosť robia z tohto filmu neobyčajný undergroudovo-intelektuálny zážitok. .Anotácia z katalogu AFO.

Reefer Madness (1936)

Príčinou nárastu diváckej popularity v porovnaní s takmer nezáujmom v minulosti, je jednoducho dobový kontext. Práve porovnanie našich súčasných znalostí o marihuane (aktívne overených, alebo pasívne naštudovaných) s premrštenosťou a naliehavosťou, ktorú vidíme na plátne, sú tvorcom a ťažiskom vtipu. Naivita-či zámerná prehnanosť, s akou sú tu líčené účinky drogy a smrteľné následky, ktoré spôsobí väčšine postáv, dnes akoby reprodukovali predstavy našich starých mám o nebezpečnej marihuane. Naivita a premrštenosť sa teda stali ložiskom vtipu, pre tých ktorých mal film (v minulosti) odrádzať.

Bratr Slunce, sestra Luna (1972)

Duchovný film s obrovskou meditatívnou silou. A pritom sa to na prvý pohľad javý "iba" ako sfilmované divadlo. Omyl je to nádherná filmová reč.

Čti mi ze rtů (2001)

Kombinácia dvoch prístupov: Hollywoodskej žánrovosti s európskou "artovosťou". Kto má podobné spojenia rád, nech tento film neobíde za žiadnych okolností. Výborné herecké výkony nielen v láske v náznakoch...

Počátek (2010)

Vysoké očakávania, s ktorými som na film šiel boli splnené, dokonca prekonané. Nolan opäť nesklamal a je otázne, či niekedy sklame. Titulky sú síce tak "rýchle", že divák nemá naozaj čas všetko absorbovať naraz a je teda nutná druhá návšteva kina, prípadne dlhá diskusia s vaším kinopartnerom, ktorý absorboval časti, ktoré vám unikli, a naopak . No nebyť rýchlosti, akú minutáž by musel mať film? Nolanovým cieľom bolo aby si divák dokázal cely "svet sna" predstaviť (všetky vrstvy atď.). A ja musím potvrdiť, že sa mu to podarilo a to nie len u mňa (podľa reakcií ktoré čítam). Ja si kladiem otázku: Podarilo by sa to niekomu inému?

Smotánka (1996) (pořad) odpad!

Odpad odpadov !