Howlův kráčející hrad (2004)

Zámek mi přijde trochu jiný, než ostatní záležitosti pana Miyazakiho. Něco mu trochu chybí. Hlavní postava mě příliš nezaujala, nedokázal jsem sledovat děj jejím prostřednictvím. Takže jsem si naneštěstí zachoval odstup. Howl a Calucifer (jeho jezení skořápek si budu pamatovat ještě dlouho) to zase zvedají, ale není to úplně ono. Film je tradičně plný neskutečných momentů, geniálních detailů a živého světa s příměsí steampunku. Super happyendovů konec ho dost sráží, ale stále rozhodně stojí za to. Celkově je film dost dobrý, ale mistr Miyazaki mi už ukázal mnohem více.

Tetsuo (1989)

Do poloviny se mi Tetsuo moc líbil, pak už jsem se utopil v trhaných záběrech a opakujících se motivech. Film má rozhodně co nabídnout, chtělo by to ale poloviční stopáž, takhle je pro málokoho. Jsem moc rád, že jsem ho viděl, pár scén zůstane v mé paměti ještě dlouho. Byly ale draze vykoupeny nudou a občasným přemáháním. Je to i dost úchylné, ale ne samoúčelně a dokonce technologicky.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Asi "nejobyčejnější" film od Miyazakiho, který jsem zatím viděl. Slovo obyčejný je v spouvislosti s tímto režisérem samozřejmě jen nadsázka. Kromě kocoura a létání na koštěti tu nenajdeme vlastně jakékoliv fantaskní prvky. Doručovací služba slečny Kiki je možná první film, kde je všechno dokonalé, všichni si hrozně pomáhají a chybí tu jakákoliv rušivá stránka (kromě přírodního živlu), ze kterého se mi nechtělo zvracet :) Kocour Jiji je prostě úžasný a to se mi neříká snadno. Příběh je zcela prostý, ale ono to funguje a dost. Opět Vás film vtáhne do děje a budete s malou čarodějkou prožívat její reálné starosti související s dospíváním. Krása, Kiki jsem si oblíbil a stejně jako s většinou slavnějších mistrových hrdinek (kromě Naushiky) bych se s ní chtěl potkat.

Mňága - Happy End (1996)

Předchůdce Roku ďábla o dalších lidech, které poslouchám už spoustu let, o uměle vzniklé skupině Mňága a ždorp. Film je ještě hodně syrový, trochu nedotažený, ale má skvělou atmosféru, kouzlo a nápady. A nezapomeňte, svět je jenom pilinový kotel!

Návrat do budoucnosti II (1989)

Připadám si trochu kacířsky, ale hodně mě to nebavilo. Možná je problém v tom, že jsem film neviděl už jako dítě. Postavy se chovají hrozně hloupě (přivezení Jennifer do budoucnosti, doktorovy rozhodnutí), půl filmu vyplňuje Martyho natahování po almanachu. Až na hezky ztvárněnou budoucnost mě tu opravdu nic nezaujalo.

Tron (1982)

Opravdu originální film zobrazující virtuální svět uvnitř počítače. Pro ty, kteří vyrostli na osmibitech, je jednoznačnou povinností. Nepřijde mi, že by efekty zastaraly, takhle to prostě opravdu vypadalo :) Škoda banálního příběhu, ale nápad a zpracování stačí samo o sobě i dnes.