Nezvratný osud 4 (2009)

Moje hodnotenie série postupne klesá, ale pri posledných častiach sa ustálilo na chválitebnom priemere. Z tretej časti mám trochu lepší pocit ako z tejto, ale v konečnom dôsledku, keďže dej je stále ten istý, vždy si prídem na svoje aspoň pri rôznych spôsoboch smrti. Možno by si zaslúžili trochu prepracovať, ale už len ten skvelý záver všetko zachraňuje.

Mitumba, svět second handu (2005)

Ako je to vlastne s darovaným šatstvom? Ide od darcu priamo k tým, ktorí ho potrebujú? Pozadie tohto obchodu nie je tak úplne priamočiare a založené na bezpeňažnej dobrovoľnosti. Dokument zaujímavo popisuje cestu darovaného oblečenia, príživovanie sa Čínskych tovární, ale v konečnom dôsledku vyzdvyhuje viac pozitív ako negatív tohto "obchodu", takže aj ja najbližšie šatsvto darujem na rovnaký účel.

Poslední traper (2004)

Prekrásny životný príbeh o úteku do divočiny a o živote takom čistom, ako vody Kanadských a Aljašských jazier. Naučiť sa žiť s prírodou a zachovať si voči nej rešpekt, to je obrovským tajomstvom zmyslu života.

Smrt čeká všude (2008)

Je mi jasné prečo práve The Hurt Locker získal Oscara za najlepší film. Avatar je namierený proti západnej civilizácii a Hurt Locker je presný opak. Keby to nebolo tak proamerické a antiiracké, tak by som toho Oscara uznal. Toto je však len film so skvelým Jeremym Rennerom a s úžasným záverom, ktorý podporuje predsudky a prehlbuje v ľudoch strach a zufalstvo, kvôli ktorému Iračania robia to čo robia. Niekto môže namietať, že je to protivojnový film, ale aj tak je to pohľad iba z jednej, americkej strany. Už v popise filmu sa jasne píše, že do armády vstupujú najmä dobrovolníci, tak o čom to celé je? O tom, že do skutočného sveta sa už nedá vrátiť, ako to ukázal už John Rambo, tak prečo niekto urobí ten prvý krok, keď smrť čaká všade?!

Před soumrakem (2004)

Film je tak dokonale vytvorený, že by stačilo, keby kameraman 80 minút kráčal pred ústrednou dvojicou a film by bol natočený. Po deviatich rokoch obaja naozaj dozreli v názoroch aj pohľade na život. Dialógy sú stále prvotriedne ľudské a zo života a práve preto mi je ľúto, že táto časť u mňa na plný počet nie je. Before Sunrise má pre mňa väčšie kúzlo toho náhodného okamihu stretnutia a lásky.

Occupation 101 (2007)

Niekoľko rokov som sa pokúšal vniknúť do skutočnej podstaty izraelsko-palestínskeho konfliktu a tento dokument mi v tom radikálne pomohol. Dôležité je však pozrieť si, kto je vlastne pôvodným obyvateľom Palestíny, dnešného kvázi Izraela a hneď pochopíme, kto(Židia) si nárokuje na niečo, čo mu už 3500 rokov nepatrí. Keby tak niekto nasilu otvoril Amerike oči, nech jej poriadne slzia od bolesti, ktorá by ich donútila odísť....

Před úsvitem (1995)

Na zamilovanie postačí okamih, na prežitie lásky stačí zopár hodín. Náhodné stretnutia sú na živote tie najkrajšie, otvárajú nám srdcia i mysle, vznikajú z nich tie najhlbšie spomienky. Každý, kto zažil niečo podobné, nemôže inak, spomína na najlepšie obdobie svojho života s niekým, koho už zrejme nikdy nestretne. To je však to, vďaka čomu dokážeme prežiť aj ťažké chvíle, keď si uvedomíme, že niekde predsa len existuje naša spriaznená duša, niekde ďaleko je tá, s ktorou sme blúdili snovými uličkami lásky a vďaka ktorej vieme milovať.

Vášeň a cit (2007)

Atmosféru starého Anglicka mám veľmi rád, no je škoda, že je to iba jedna z mála vecí, ktoré môžem pozitívne ohodnotiť na Becoming Jane. Ďaľším pozitívom, hoci nie priamo filmárskym, je Jane Austin a jej knihy, nakoľko Pýcha a predsudok je najlepšia romantická kniha akú som kedy čítal (hoci romantické knihy som čítal zatiaľ ina dve:) No a nakoniec to naj, výkon Jamesa McAvoya(asi by som ho už mal zaradiť medzi svojich obľúbených hercov) a pery Anne Hathaway. Celý film mi inak prišiel trochu mdlý, bez náboja, no je niekoľko horeuvedených príkladov, prečo si ho pozriem znovu.

Upírův pomocník (2009)

Nápad je originálny, triky na slušnej úrovni, John C. Reilly skvelý, Salma Hayek nádherná aj keď s briadkou, no vzhľadom na stopáž, filmu chýba švih. Ale ako oddychovka postačujúce.

Propast (1989)

Skvelá atmosféra počas celého filmu, doslova som cítil ten tlak vody. Oceňujem Camerona, že svet oboznámil s takou úžasnou technológiou, akou je dýchanie "tekutého kyslíka", o ktorej ešte aj dnes málokto vie. Skvelý záver, vždy ma poteší niečo podobné. A spomenúť musím aj trikovú stránku. Občas triky akoby verne kopírovali tie z pôvodného Súboja Titanov, ale to je len na prospech, lebo tie sú tak nejak rozprávkovo dokonalé.