Gangy z Birminghamu - Neznabozi (2017) (epizoda)

Takhle emočně nabušené úvodní titulky jsem snad ještě neviděl - a krásně k nim hraje (jak už je zvykem) Nick Cave & The Bad Seeds, tentokrát se skladbou The Mercy Seat. Díl, který mi připomněl, proč tolik miluju Peaky Blinders - ryzí, dokonalá souhra emocí, hudby, hereckých výkonů, vypravěčského umu Stevena Knighta a dialogů, které by se daly zarámovat. Ačkoli působí tento díl oproti předešlému značně utahaně, celé je to jenom příprava na závěrečných 10 minut, bořících veškeré hranice, které má divák do té chvíle nastavené. A když samotný závěr zakončí sám Johnny Cash s Further On Up The Road, jedná se o naprostý vrchol. Stará parta je komplet zpátky a staří dobří Arthur i Polly jakbysmet. Ve velkém stylu se objevuje Aidan Gillen coby Aberama Gold a po dlouhé době také Charlotte Riley, současná manželka Toma Hardyho. To, co předvádí Adrien Brody, je vážně neskutečné - a spolu s Murphym v jedné scéně jde o úplné herecké orgie. "Welcome to Birmingham, Mr. Changretta." - "Grazie."

Gangy z Birminghamu - Oprátka (2017) (epizoda)

Peaky fucking Blinders jsou zpátky a vracejí se tam, kde to všechno začalo, aby sehráli boj na život a na smrt. Už úvod je značně napínavý a konec vyrazí dech jako jen málo dílů předtím. Představení Adriena Brodyho jako hlavního záporáka je naprosto dokonalé, i když jde jen o krátký okamžik. A dočkáme se i rutinní poctivé řezničiny. Tom Hardy a Aidan Gillen zatím absentují. Skvělý rozjezd.

Gangy z Birminghamu - Série 4 (2017) (série)

Spolu s druhou jedna z nejlepších sérií seriálu. Peaky Blinders vsadili opět na dobře známá, ale i nová herecká esa, úžasný hudební doprovod a dokonalý scénář z pera Stevena Knighta okořeněný jako vždy několika nečekanými zvraty a silnými momenty. Kus poctivé filmařiny a v současnosti nejlepší britské televizní drama. "You don't fuck with the Peaky Blinders."

Gangy z Birminghamu - Souboj (2017) (epizoda)

Po dvoudílném mezičase jsou Blindeři zpátky v plné palbě. Akce, napětí, skvělá hudba hrající v pozadí naprosto dokonalým dialogům a i trocha nečekané romance. Sám tvůrce seriálu Steven Knight považuje tuto epizodu spolu s šestou epizodou druhé série za jednu z nejlepších. Herecké výkony jsou opět famózní, nicméně tentokrát si pro sebe celý díl krade Tom Hardy, jehož hlášky se bezesporu zapíší do dějin seriálu. Co dodat - teď už se jen připravit na velkolepé finále. "Why not?" A malá zajímavost na závěr: Cillian Murphy nesnáší peaky-účes, protože sám preferuje delší vlasy a tento sestřih byl kdysi používán jako prevence proti vším. Zato tvůrce seriálu Steven Knight sestřih miluje a prozradil: "Když se herci nechali před natáčením první série ostříhat, byli zděšení a tvrdili, že takhle se nemůžou ukázat doma. Teď je účes všude a každý ho nosí. Je skvělou poklonou, když něco napíšete a ono se to stane součástí kultury - a to se Peaky Blinders rozhodně stali."

Gangy z Birminghamu - Společnost (2017) (epizoda)

Zhruba polovinu posledního dílu jsem přemýšlel, jestli se mám rozbrečet, nebo rozplynout nad tím, jak je to úžasně napsané. Napětím jsem skoro nedýchal a nevěřícně jsem kroutil hlavou. A pak jsem se definitivně rozplynul. Tohle byl závěr, jaký dělá seriálu čest. Čtvrtá série je spolu s druhou jedna z nejlepších. Víc netřeba psát. Mnohokrát děkuji všem zúčastněným a těším se znovu na viděnou. "You don't fuck with the Peaky Blinders." PS: Pátá série potvrzena na rok 2019.

Ghost Stories (2017)

Všechny tři případy jsou skvělé a způsobí nejedno mrazení v zádech, nicméně by jim neuvěřitelně prospělo detailnější zpracování a delší vyprávěcí čas, protože potenciál měly obrovský, ale bohužel ne stoprocentně využitý. To je v podstatě asi jediné minus tohohle jinak povedeného britského horůrku, který má slušnou atmosféru, obsazení a ač působí chvílemi jako slušné psycho, závěrečná pointa tomu dá smysl.

Jigsaw (2017)

Další rutinní díl Saw, který klasicky nenabídne nic závratného, ale dobře se na něj kouká a uteče jako voda. Objeví se pár nových mašinek, úchyláren a vcelku působivý zvrat, který celému tomu velkému, natahovanému a poslepovanému kolotoči rozhodně ostudu neudělá. A je tam fakt dobrá zrzka.

John Wick 2 (2017)

O třídu lepší než (už tak skvělej) první díl, ale to se dalo tak trochu čekat. Všechno od akce až po vizuál vyboostovaný do takovejch výšin, že z toho jednomu padá brada a z huby popkorn. Osobně jsem se přistihl, že se při akčních scénách spokojeně usmívám, a to se mi dlouho nestalo. Jeden z nejlepších akčňáků posledních let, nebo jde snad už o umění? John Wick - the man, the myth, the legend.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Na jednu stranu digitální blbina s pochybným scénářem bez příběhu, bez emocí a bez jakýchkoli sympatií s hlavními hrdiny, které kupodivu hrají áčkoví herci. Na stranu druhou nenudící digitálně akční orgie s dokonalým a zuřícím Kongem, hromadou podivných příšer, trochou krve, krásným prostředím a nabušeným soundtrackem. Nepřemýšlet a dívat.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Nářez! Akční fantasy jízda podaná typickým Ritchieho zběsilým tempem, které se rozhodně s ničím nemaže. Moderní podání Artuše je na jednu stranu boží, na druhou stranu ale nemusí sednout každému. Za mě ale naprostá spokojenost. Dvě hodiny utekly jako voda a dal bych si to klidně ještě jednou. Špičkové herecké výkony, epická akce a hudba, režie, rychlé střihy, lokace a příjemná dávka humoru dělají z tohoto snímku zase něco trochu jiného, nového a neokoukaného. Král je mrtev, ať žije král!