• Muzikál

Čachtická paní (2009)

Také jaksi nechápu tak slabé hodnocení. Mě se film líbil mnohem víc než Bathory od Jakubiska, který na mě působil komerčně a nerealisticky. Tento film byl mnohem více syrový, temnější a já mám takové historické filmy ráda.

Marie Antoinetta (2006)

Mám ráda historické filmy a pokud jsou ještě navíc životopisné, tak o to víc. Proto jsem se na tenhle film těšila. I když po přečtení, že hlavní roli ztvárnila Kirsten Dunst jsem si říkala zda režisér s výběrem nešlápl vedle, protože mi zrovna tato herečka moc hezká a vhodná nepřijde, ale budiž. I tak jsem se na film těšila. O to větší zklamání a rozčarování mě po shlédnutí filmu čekalo. Unylý děj, kde hlavní zápletkou bylo kdo se s kým vyspí,kdo koho podvede (i když v té době asi běžné) ale to hlavní - co tam proboha dělala ta moderní rocková hudba?To byl prostě vrchol všeho. Ani kostýmy mi příliš dobové nepřipadaly. A ten závěr filmu - rozházené věci v místnosti, to jsem také trochu nepochopila,a navíc utržený děj - to hlavní, jak M. Antoinetta skončila na popravišti , to chybělo. Ale co ostatně od takové slátaniny čekat, že?Prostě opět se mi potvrdilo, že Američané historické filmy neumí. A obzvlášť pokud se daný životopis nebo historický film neodehrává v Americe, ale v Evropě. Prostě ať se Američanié drží raději svých béčkových akčních filmů a do náročnějších děl se nepouští. Protože tenhle film se opravdu nepovedl a všechno v něm je špatně, vč. hlavní představitelky jak jsem již před shlédnutím filmu tušila. Kdyby to natočil např. Forman tak to určitě vypadalo úplně jinak.

The Doors (1991)

U tohoto filmu není asi nutné se příliš rozepisovat - klasický životopisný film o skupině Doors a jejím frontmanovi Jimu Morrisonovi. Hlavní představitel Jima Morrisona - Val Kilmer podal skvělý jak hercký tak i pěvecký výkon a jako by se převtělil do postavy kterou hraje, uvěříte mu všechno, i tu rebelii a drzost, která Jimu Morrisonovi nebyla cizí. Film má spád, vše umocňuje skvělá hudba The Doors. Doporučuji nejen fanouškům skupiny ale i těm, kteří o skupině The Doors slyšeli jen z doslechu nebo znají písně z oldies rádia svých rodičů. Film být totiž i dobrým mementem pro dnešní generaci, protože příběh Jima Morrisona ukazuje, kam až sláva a drogy mohou člověka dovést.

2Bobule (2009) odpad!

Dle mého názoru jednoznačně odpad! Proč? Protože se řadí do dlouhé a vleklé šňůry českých filmů, které prostě vůbec neměli vzniknout.Už první Bobule byly ztracený čas nad filmem, který staví na slabé zápletce, špatných hereckých výkonech a snaží se divákovi vnutit rádoby vtipné scény a hlášky. A film 2Bobule je ještě horší naředěnou kopií svého filmového předchůdce. Je navíc důkazem,čeho jsou filmaři, a zvláště pak "herci"(Švandová, Korn, Krampol) schopni jen aby vydělali. Všudy přítomné a ani ne moc skryté reklamy mi okamžitě připomněly další braky jako Babovřesky nebo pokračování seriálu Taková normální rodinka. Jako by nestačilo, že v televizi se to reklamami jen hemží, oni už se objevují i v českých filmech. A jelikož nejsem zrovna televizním maniakem a poměrně důsledně si vybírám film na který se podívám a který mě zajímá, tak pro mě film Bobule a 2Bobule byly doslova utrpením. Přiznám se, že jsem si tyto dva filmy dobrovolně ke sledování nevybrala, chtěl ho vidět přítel a tak mi nic jiného nezbylo, jelikož máme jednu televizi,ale o to víc jsem se po jejich shlédnutí utvrdila v tom, co jsem již předem tušila - prostě že to bude odpad.Já se dovolím řadit spíše k náročnějším divákům, nemám ráda prvoplánovité děje a humor, filmy nad kterými se prostě nemusí a zřejmě ani nemá moc přemýšlet a proto musím hodnotit tento film jako odpad, tento film je prostě určen divákovi, který sleduje v televizi téměř vše a nad obsahem se příliš nezamýšlí. Pak se tomuto divákovi film 2Bobule bude líbit. Je smutné že hodně dlouhou dobu už nikdo nenatočil kvalitní český film, který nemá být jen zdrojem rychlého příjmu ze vstupenek, ale který má naopak diváka pohladit na duši a sdělit mu nějakou hlubší myšlenku a donutit ho k zamyšlení. Takovým filmem 2Bobule nejsou a nikdy nebudou.

Dorian Gray (2009)

Tento film mě po jeho shlédnutí přiměl k tomu, že jsem si přečetla i původní knižní předlohu. A musím konstatovat, že film se hodně, téměř na 99 % své předlohy drží. Sice v knize je Dorian blond s modrýma očima, ale mě osobně více "sedl" tmavovlasý Dorian Gray ve filmu. Jelikož mám ráda filmy z doby staré Anglie, i to byl jeden z důvodů, proč jsem se na tento film chtěla podívat. A musím říci že v tomto směru film nezklamal - ponuré a špinavé anglické ulice, nevěstince a celkové vykreslení dané doby se povedlo. Navíc přidané mystické prvky - to jak se mění obraz Doriana Graye a finální odhalení obrazu je myslím také velmi zdařilé. Nevím sice proč v popisu filmu je uváděno, že se jedná o horor, pod pojmem horor si totiž představuji něco zcela jiného, spíše bych tento film nazvala mysteriózní nebo jak uvedla ČT - film s prvky hororu, ale to nic nemění na tom že film na mě zapůsobil poměrně dobře. Rozhodně na mě nepůsobil jako laciný béčkový film, což jsem zprvu po přečtení obsahu čekala. Obraz Doriana Graye je prostě přepis knižního románu, který se velmi věrohodně drží předlohy a nesnaží se být za každou cenu kasovním trhákem. A to je v jeho případě dobře.

Amadeus (1984)

To že Miloš Forman točí ty nejlepší "americké" filmy je dnes mnohým divákům vice než jasné. Ale film Amadeus je,alespoň pro mne, jeho nejlepším filmem.Jako většina filmů, které Forman točil již v Americe, i tento film staví na reálném prostředí, kostýmní výpravnosti a skvělých hereckých výkonech. Amadeus však není jen klasickým strohým životopisem, je okořeněn prvky napětí (muž v masce, ponuré prostředí pražských uliček, prostředí blázince a ponuré deštivé počasí v závěru při pohřbu) ale samozřejmě nechybí úžasná a mnohdy velmi výrazná hudba, nejen W.A.Mozarta,která spolu s bezchybnými výkony herců tvoří celek který se právem řadí mezi nejlepší filmy světové kinematografie. Film má spád a člověk se nenudí ani na chvíli. U většiny životopisných filmů může mít člověk již po pár minutách člověk že se nudí a mnohdy by měl problém sedět u jednoho takového filmu více než dvě hodiny, ale já osobně bych u Amadea vydržela i kdyby trval mnohem déle. Tenhle film se mi prostě nikdy neokouká a myslím že nejsem jediná. P.S: Český dabing vznikl ve dvou verzích , jedna pro televizi a druhá pro DVD a oba se celkem povedly, ale pokud si chcete film opravdu vychutnat pusťte si film v originálním znění,smích Amadea vám pak bude v uších znít ještě dlouho. :-)