Společnost mrtvých básníků (1989)

Nezdielam vseobecne nadsenie tymto filmom az to takej miery ako vacsina tu.. Musim uznat, ze to bol to pekny pribeh, a zvlast zaver bol velmi dojemny.. no napriek tomu, mi to cele pripadalo trochu nezazivne a miestami som sa dost nudil. Asi nie som basnik no..

Vejdi do prázdna (2009)

Audio-vizualna extaza. Kino nepochybne umocnilo zazitok, no bezprostredne po zhliadnuti nemozem inak ako hodnotit najvyssou znamkou! A nikdy by som si nebol pomyslel, ze Bach a klubove techno zneju spolu tak dobre :)

Ďáblice z Marsu (1954)

Jeden z "klenotov" kinematografie, ktory by nikomu nemal ujst. Na Zem totiz prichadza nevidana navsteva - martanka Nyah v latexovom kostyme s plnou narucou hi-tech hraciek! Prichadza, aby zabezpecila zasobu muzskeho pohlavia, pretoze kvoli vojne pohlavi na Marse muzi vyhynuli. Nejak sa vsak prepocitala a namiesto Londyna pristala v skotskych horach pri hostinci. Nastastie v tomto obydli prave pobyva vykvet ludskej inteligencie, osadenstvo, ktore ked pochopi ake nebezpecenstvo mu hrozi, rozhodne sa len tak nevzdat. Napriek tomu, ze im Nyah ukaze voci akej vyspelej technologii stoja - najma smrtonosny robot stoji za vsetky drobne - sa im podari po niekolkych pokusoch ju prelstit. Popri tomto hardcore science-fiction je v podstate cely dej filmu o chodeni mimozemstanky hore-dole od lietajuceho taniera do hostinca. Tu sa miestnym trosku povyhraza a ide naspat, oni jej na oplatku k buducej navsteve pripravia nejaku infantilnu pascu, a takto to ide dookola. Aby sa nepovedalo, obcas to domaci okorenia nejakou "intelektualnou" debatou, love-story, ci utapanim zialu v alkohole. Najma to posledne im ide velmi dobre. Ach jaj... v tych rokoch 50-tych sa v reziserskych kruhoch asi hulilo vo velkom :)

Mulholland Drive (2001)

Tak tento film da teda zabrat. Poriadne husta atmosfera, a od druhej polovice musi veru zacat mozog pracovat na plne obratky, aby sa dalo dospiet aspon k ciastocnemu pochopeniu. Je to urcite minimalne na "panelovu diskusiu", no mam pocit, ze som (aspon ciastocne) pochopil - Silencio klub + sceny, ktore na prvy pohlad nekoresponduju s dejom .. "No hay banda. There is no band. Il n'y a pas d'orchestre . It is all a recording, it is an illusion"

Yojimbo (1961)

Rola osameleho ronina bojujuceho za spravodlivost je pre Mifuneho ako stvorena, a ked sa to spoji s vynikajucim scenarom plnym necakanych zvratov a napatia - dostaneme viac nez vynikajuci film. Asi moj najoblubenejsi Kurosawa.

Tři zločinci ve skryté pevnosti (1958)

Taka samurajska rozpravka pre dospelych, plna podivuhodnych prihod a dobrodruzstiev, ktorej hlavnymi hrdinami su dve tragi-komicke postavicky - vecni smoliari Matashichi a Tahei. Tito dvaja vdaka nahodnej hre osudu, sprevadzaju "samurajskeho generala" a princeznu na uteku cez nepriatelske uzemie, s hromadou zlata ukrytom v dreve. Pritom zazivaju kopec bizardnych a vtipnych situacii, z ktorych sa im podari vacsinou vyviaznut za pomoci hesla: "Sprosti maju stastie". V porovnami s inymi Kurosawovymi filmami, v tomto som nenasiel ani jednu zbytocne zdlhavu pasaz. A to hoci len hlavni hrdinovia idu po ceste, alebo sedia a cakaju kym prestane prsat - vzdy je na co sa pozerat :)

Obřad (2011)

Kvalitnych 60%. Najvacsou devizou filmu je nepochybne Hopkins, no tiez skvela pochmurna atmosfera a hudba. Podobnu tematiku mam velmi rad, takze mi velmi neprekazalo, ze film nie je velmi originalny a vo vela veciach kopiruje The Exorcist. Skoda len, ze pociatocne "Toto vyzera velmi zaujimavo.." sa zhruba od polovice filmu zacne menit na "Kolko este do konca..?" Zamrzel aj ten kvazi Happy ending..

Pátek anebo jiný den (2005)

Hodina a pol peknych obrazkov ostrova, stareho muza, mladeho cernocha a zopar domacich zvierat. Obcas nejaky ten nezazivny monolog a scenar asi tak na 10 riadkov. Piatok alebo Iny den... volim iny den, v piatok sa da cas vyuzit aj lepsie.

Hudba hrát nepřestala (2011)

Skvely film s uzasnou hudbou. Originalny a dojimavy pribeh o vzajomnom sa hladani davno strateneho otca a syna. Vrelo odporucam pozerat s nejakou osobou Vasmu srdcu blizkou, zazitok je o to silnejsi ;)

Solomon Kane (2009)

Kvalitna oddychovka s jednoduchym a az prilis predvidatelnym dejom. Nic to zato, nie len o scenari su filmy tohto typu. V ostatnych ukazovateloch vsak film u mna nezavahal. Hlavne po vizualnej stranke bol kvalitny, pochmurne prostredie a atmosfera na 1.. Akurat si tvorcovia mohli odpustit to zaverecne "trendy monstrum", ktore sa objavilo na 2 minuty a ako prislo tak odislo. A kedze ho hlavny hrdina vlastne ani neporazil, tak som jeho zmysel vo filme velmi nepochopil :)