Počátek (2010)

Na základě předchozího doporučení jsem od tohoto filmu očekával hodně. Posléze jsem dostal ještě víc, než to hodně. Od Matrixu se jedná o rozhodně nejlepší film z tohoto žánru a pro mě jeden z nejlepších filmů 21. století. Myšlenka, kterou nám podává ve, jak se může zdát, složité podobě, mi totálně znemožnila na dalších pár hodin jakoukoli jinou aktivitu, krom úvahy, s jak velmi, VELMI reálnou věcí si film zahrává. Zde bych taky dodal, že se plně ztotožňuju s Nolanovým tvrzením - JEDINOU fantastickou myšlenkou na tomto filmu je existence technologie, která by umožnila sdílení snů. Abych to shrnul do „něco říkajícího“ komentáře: PAN režisér není génius jen kvůli tomu, jakým způsobem nám to podal, ale i kvůli tomu, že soundtrack svěřil do rukou Hanse Zimmera, který udělal z tohoto filmu totální masterpiece. Skvělé herecké výkony snad netřeba komentovat, ani český dabing to nekazí. Upozorňuju ale, že těm, co se neradi zabývají hlubšími úvahami o tom, co jim film podává, by to nemuselo splnit jejich vysoká očekávání.

Nutné k přežití (2006) (pořad)

Bear Grylls se dá buď milovat, nebo nenávidět. Tento seriál rozhodně není pro slabší žaludky. Bear totiž při svých výpravách pozře opravdu vše, co mu přijde pod ruku (za zmínku stojí například epizoda, kde jí obří larvu – nezapomenutelné). Pokud toto dokážete překonat a máte rádi seriály, v nichž můžete obdivovat obrazy odlehlých končin naší planety, krásu přírody v její téměř nezměněné podobě a někde hluboko stále zakódovanou schopnost člověka přizpůsobit se jí, pak jste právě na správné adrese. Boj o přežití zaujme, pobaví a poučí.

Stáhni mě do pekla (2009)

Drag Me to Hell je nadprůměrný horor, z něhož byl můj zážitek umocněný asi faktem, že jsem jej viděl v kině na pozdní večerní promítání v kinosále zaplněném asi jednou desítkou lidí a taky tím, že to bylo krátce po návštěvě výstavy vypreparovaných lidských těl. Místy mi film připadá až vtipně morbidní, stejně jako ta výstava. Nejedná se o žádný zázrak ve svém oboru, ale návštěvy kina rozhodně nelituju, protože jsem si po dlouhé době musel zakrýt oči, abych se v „lekavých momentech“ nekatapultoval i se sedačkou ke stropu.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Film s velkými ambicemi, který však ztroskotává na krátké stopáži a na tom, že nemá jasně danou cílovou skupinu. Po stránce obsahové je to tedy jen pouhý průměr, ale z hlediska animace je to naprostá slast, hlavně „zpomalovačky“, kde je krásně vidět, jak si animátoři vyhráli snad s každým sovím peříčkem. Je škoda, že děj filmu zůstal někde na půli cesty k úspěchu. Kdyby se tak nestalo, pak se Legenda mohla přít o Oscara s Toy Story 3 a How to Train Your Dragon. Ve 3D to na mě zanechalo dobrý celkový dojem, ale bez toho 3D to nemá divákovi moc co nabídnout.

Jak vycvičit draka (2010)

Tak krásné, tak dojemné, tak skromné... Konečně někdo zase pochopil, že i animák může mít SRDCE a nést VELKÉ MYŠLENKY. P.S.: J. Powell se u mě tímto soundtrackem vyznamenal na naprostého génia. Nemám-li být skromný, tak řeknu, že u mě patři do TOP 3 - Zimmer-Shore-Powell.

Prokletý ostrov (2010)

Shutter Island byl sice přebit komerčně úspěšnějším Počátkem, ale kvalitou jsou na tom minimálně stejně. Jedná se o geniálně promyšlený film s ještě geniálnějším závěrem, jenž mi udělil tečku asi jako by to udělal světoznámý boxer Mike Tyson. Navíc s DiCapriem v hlavní roli, která mu opět sedí jako ušitá na míru. Snažit se ho popsat nebo vysvětlit je podle mě hloupost, to se musí vidět. Co bych ocenil je, že na rozdíl právě od Počátku netvoří půlku dojmu z filmu soundtrack. Takže už jen i samotný děj, herci a myšlenka si u mě vysloužili plné hodnocení.