Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Film s ďalším pomerne premárneným potenciálom. Síce odškrtne všetky terajšie "požadované normy" ale chýba mu akékoľvek napätie. Ak ste človek, čo "vyrastal" na podobných zápletkách, stačí vám pohľad na úvodných 25 minút a viete celý príbeh, hádam aj to, že určite bude koniec otvorený kvôli druhej možnej časti (ktorá ak príde budem sa čudovať). Film nemá akúkoľvek novú myšlienku alebo pohľad na nesmrteľnosť a všetok scenár venovaný práve tejto otázke iba opakuje notoricky známe idey, ktoré nájdete v každom filme o upíroch, kde niekto potreboval strany scenára. Presne za 25 minút viete, že nie všetci hlavní hrdinovia sú na 100% dobrí. Akčné scény by boli dobre natočené, avšak bez akejkoľvek inovácie, pričom pomaly ani neviete, že pozeráte akčný film. S myšlienkou nesmrteľnosti sa pri bojových scénach dalo krásne hrať, ale bola využitá iba niekoľkokrát. Hlavný záporák je nepríjemný na pohľad a máte ho automaticky neznášať avšak neviete o žiadnych jeho pohnútkach. Okrem občasne dobre zvoleného soundtracku, výborného celkového ozvučenia (bez nejakých veľkých nezmyselných zmien hlasitosti) a Charlite Theron však neponúka nič čo by vás ohromilo. Nie je to najhorší film, čo som videla ale dalo sa z toho krásne ťažiť. 45%

Záhadný lovec (2020) (seriál)

Pre mňa osobne najlepší OCN seriál roku 2020 (a začiatok 2021). Okrem úžasnej kamery, pri ktorej si naozaj užijete bojové scény, zaujímavých špeciálnych efektov má tento seriál aj niečo čo funguje na jednotku, a tým je vzťah medzi hlavnými hrdinami. Ústredná štvorica/pätica ak rátame aj countera na dôchodku, je vtipná, zaujímavá a rozmanitá zmes charakterov. Charakterový rast hlavného hrdinu od 1 po16 časť je natoľko veľký, že rovnako ako jeho najlepší kamaráti (a aj on) zabudnete na to, že by mal byť v poslednom ročníku. Vynikajúci soundtrack, dynamika deja a hlavne scenár, pri ktorom zároveň plačete a smejete sa. Musím povedať, že antagonisti (všetci), boli dokonale vybratí a dúfali ste, že prehrajú, ale zároveň ste nimi boli fascinovaní. Niektoré scény priam vyvolávajú husiu kožu. 100%

Vlk z Wall Street (2013)

Nakoľko sa jedná o film na základe knižnej predlohy, autobiografie Jordana Belforda, v rámci autenticity nemôžme nič vytýkať, nemôžeme sa ani snažiť prejaviť naše ideály v rámci "spravodlivosti", či celkového obsahu filmu. K samotnému príbehu, niektorým vtipno-smutným momentom sa teda nebudem vyjadrovať. Čo je hlavné mínus je, že je film je pre mňa neuveriteľne dlhý. Tri hodiny opakujúcich sa scén, ktorých zaužívaná rutina po dvoch hodinách omrzí, scény, ktoré sú z môjho pohľadu pridlhé a občas málo obsažné, predstavovanie postáv, ktoré vo filme nemajú veľkú úlohu a napriek tomu sa im veľa času prenecháva, to všetko je to, čo rozťahuje tento film a niekde po 126 min. sa začnete už naozaj pýtať, o čom bude ďalšia hodina. Človek musí ale uznať, že scenár, výber hercov, a spočiatku aj dynamika vo filme je na vysokej úrovni. Pre mňa je to film, ktorý sa oplatí si pozrieť, ale iba RAZ, určite sa k nemu najbližších 10 rokov nevrátim. Herecké výkony a scenár na jednotku, ale ako celok, trošku preceňovaný. 75%

Bon Eogein (2020) (seriál)

Môžem povedať že prvá polovica seriálu bola naozaj na vysokej úrovni. Či sa jednalo o kinematografiu o scenár alebo o príbeh. Lenže v okamihu ako sa začne do príbehu miešať strata pamäte, charakterové zmeny a časové skoky, ktorým osobne nerozumiem, zostala som trošičku zmätená. Seriál má okrem toho pre mňa v podstate otvorený koniec. Herci boli však naozaj výborní, hlavne musím pochváliť ich schopnosť pružne meniť správanie a prispôsobovať ho dobe v ktorej hrali postavu/charakter. Škoda toho konca. Tajomstvá síce mám rada, ale v tomto prípade som sa naozaj niekde v 13 časti už úplne stratila. Aj keď by som asi nerozumela nič, Lee Soo-Hyeok by mohol nahrať nejakú poviedku pre rádio, lebo ten jeho hlboký hlas ma vždy odrovná. 65%

Špión, který mi dal kopačky (2018)

Môžem povedať že ma film pomerne príjemne prekvapil. Keď si zvyknete na Morgan ako šialený charakter a celú nezmyselnosť filmu proste prijmete ako existujúci fakt, na filme sa dobre zabavíte. Musím povedať, že je to trošku bláznivý road-trip dvoch kamarátok, ktoré sa snažia dokázať splniť svoje sny. Ako bláznivá akčná komédia, kde hlavné hrdinky disponujú nezvyklým šťastím a repertoárom nezmyselných vtipov a narážok to naozaj funguje. Nahlas sa síce možno nezasmejete a bude to občas pripadať ako infantilný humor, ale ako oddychovka sa to dá pozerať. Film si sám zo seba celý čas robí srandu, rovnako ako aj hlavné hrdinky. 65%

Na nože (2019)

Trošku pomalšie rozvíjajúca sa detektívna zápletka, ktorá čerpá z viacerých rozdielnych knižných či filmových diel. Čo sa týka "prípadu" musím povedať, že trošku naozaj pripomína niektoré diela Agathy Christie, aj keď to mierne rozporuplné rozprávanie skôr pripomína Sherlocka Holmesa. Nuž a presne tak sa aj javí detektív Benoit Blanc, ako taký mix medzi slečnou Marplovou, Poirotom a Sherlockom Holmesom. Daniel Craig sa role ujal veľmi dobre a dodal jej ten správny dych. Musím ale povedať, že úvodných 30 minút, ktoré mali slúžiť najmä na predstavenie postáv sa trošku vlečie. Pravdepodobne mali priniesť rozhovory s členmi rodiny atmosféru klasických príbehov, ale vzhľadom na to, že charakteristiky jednotlivých postáv pochopíte dostatočne rýchlo 30 minút z viac ako dvojhodinového filmu mi pripadá naozaj veľa. To je presne hlavným problémom filmu, je neuveriteľne dlhý na tento typ scenára. Klasická hodina a pol by úplne stačili. V konečnom dôsledku to však funguje, ale najmä preto, keď si doslova vychutnávate herecké výkony. Bez ansámblu aký sa podarilo zabezpečiť, by to naozaj pripadalo zdĺhavé a pomerne nudné. 70%

John Wick 3 (2019)

Po ukrutne zábavnej jednotke a dvojke som sa odhodlala pozrieť aj trojku. Mala som menšie obavy, keďže zvyčajne sequelom dochádza dych. Z toho dôvodu ma príjemne prekvapilo, že sa tak v prípade Johna Wicka 3 nestalo. Je síce pravda, že sa jedná o mierne "slabší" diel a v prvých 30 minútach som premýšľala, či tam bude aj nejaký dej, ale nakoniec to vypálilo celkom príjemne. Dej sa krásne rozbieha po navštívení Casablancy, aj keď taká bojová scéna, na ktorú sme zvyknutí príde až v hoteli. Vtedy som mala naozaj aj mierne zimomriavky a nevedela som sa na to vynadívať. Hudobne trošku tento diel upadá oproti predchádzajúcim a ja by som osobne skrátila niektoré bojové sekvencie (hlavne ten úvod). Koniec mi pripadal veľmi predvídateľný. V každom prípade som sa bavila. Pri vete "Guns! Lots of Guns!" som sa veselo zasmiala :D 70%

Baneui ban (2020) (seriál)

Krásny príbeh. Keď som seriál začala pozerať, mala som trošku obavy, lebo som sa dozvedela o skrátení jeho dĺžky, z pôvodných 16 na 12 dielov. Nemala som ani tak obavy z toho, že by seriál nebol dobrý, ale z toho, že by príbeh nedokázali ukončiť poriadne bez tých 4 epizód. Môžem povedať, že som nezostala sklamaná. Seriál, ktorý by ukazoval toľkú krehkosť ľudskej psychiky som už veľmi dlho nevidela. Každá jedna postava mala v príbehu svoju dôležitú úlohu. Prostredie, kamera, spôsob akým spolu komunikovali hlavní hrdinovia je prirodzený a úprimný. V niektorých častiach mi nezostávalo iné ako plakať. Malé detaily, ktoré postupne dávajú väčší zmysel naznačovanie toho, že pravú osobnosť človeka, často dokáže vyvolať nejaký podnet. Bolesť, láska, hanba, hnev, ktoré herci (hlavne Kim Sung Gyu) dokážu naznačiť jedným pohľadom, či scénou. Veľmi krásne je tu aj vykreslený pocit depresie a ako dokáže pomôcť jeden človek. 100%

Agui Kkot (2020) (seriál)

Na tento seriál sa nedá dať iné hodnotenie ako 5 hviezdičiek. Nemusí úplne každému sadnúť. Ak si predstavíte, že sa bude jednať o niečo, kde je veľa detektívnej práce a akcie, budete sklamaní. Akcia v seriáli pravdaže nechýba, avšak, dôraz je skôr kladený na psychológiu hlavných hrdinov, drámu a napätie ako na hocičo iné. Osobne som sa veľmi tešila na tento projekt, lebo je to už druhý krát, čo spolu ústredná dvojica hrá. Moon Chae Woon aj Lee Joon-Gi sú už skúsení herci, pre ktorých musel byť výber tohto scenáru jasná voľba. Nielenže medzi nimi funguje neuveriteľná chémia, ale naozaj pôsobia ako už dlhšie spolu žijúci manželský pár. Napriek tomu, že príbehovo (čo sa týka tej detektívnej časti), to trošku začne škrípať okolo 10 časti, a v poslednej časti prepadneme trošku do typického k-drámového klišé, scenár a výkony všetkých hercov v hlavných úlohách (Kim Ji-Hoon!!! WAU) vás úplne uchvátia. Nádherný soundtrack, zaujímavá kamera (z boku a zo zadu), akčné scény dobre zvládnuté a napätie, ktoré priam srší z očí hlavných hrdinov. Za seba musím povedať že asi od 12 epizódy som každú jednu trávila v slzách. Pripravte si vreckovky. 100%

Nikdo (2019) (seriál)

Po dlhej odmlke pri hľadaní poriadneho romantického seriálu, som sa dočkala. Stal sa snáď zázrak. Extraordinary you, je natočené podľa známeho Webtoonu, možno práve toto je dôvodom, prečo si získa vašu pozornosť. Keď som si prečítala originálnu synopsis, očakávala som, že sa bude jednať o niečo podobné ako bolo W: Two worlds, ale opak je pravdou. Napriek tomu, že tu viete, že sa jedná o imaginárny svet vytvorený nejakým autorom, imaginárny a vymyslený vám v podstate nepripadá, lebo "vonkajší" svet nikdy nevidíte. Autor/ka mangy vám pripadá ako niekto krutý, kto sa nestará o svoje postavy, nemá poriadnu fantáziu a recykluje postavy a príbehy. Bohužiaľ, toto sa deje veľmi často a nielen pokiaľ ide o spisovateľov mangy a komiksov, ale aj o filmy, knihy, či hocakú tvorbu. Osobne sa mi veľmi páči myšlienka, že vedľajšie postavy a tzv. Extra si môžu dovoliť meniť príbeh, pretože ich nemá autor dokonale premyslených. A to je pravda, ak ste v živote niečo písali, či kreslili, určite ste si boli istí hlavným motívom, len tie vedľajšie ste doplňovali neskôr. Herci celého seriálu sú milí a získajú si vás. Dokonca aj extravagantný učiteľ hudby, či učiteľka výtvarnej. 90%