• Krátkometrážní

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Hoci hra Záskok bola uvedená až v roku 1994, tak to našťastie nie je klasická vyčpelá adorácia Cimrmana ale omnoho znesiteľnejšia sebairónia. Po dátume minimálnej spotreby (ale stále jedlé) sú akurát vtipy o Rusku a o blbcoch v hľadisku naľavo, ktoré by boli omnoho šťavnatejšie, keby boli vyrieknuté o desať rokov skôr. Naopak, prekvapivo svieže a trvanlivé je úplne prirodzené osvojenie si "džendžer" ideológie (už v roku 1994) a celkom obstoja aj tie narážky na desatoro začínajúceho herca. Napriek tomu sa domnievam, že Zdeněk Svěrák si vezme Cimrmana so sebou do hrobu (ako herec, na ktorom Cimrman stojí a padá), čo vypovedá mnohé o mojom názore na "kvalitu" "Cimrmanových" hier.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Najpôsobivejšiou partiou filmu nepochybne je pozvoľná a prirodzená premena nekonformnej sebaistej idealistky Andy na workoholičku, ktorá pre úspech stratila sama seba, čo žiaľ nie je zriedkavý úkaz medzi dnešnými "emancipovanými" ženami. Keďže diváci až na pár módnych expertov nedokážu posúdiť, koľko modelov od Pradu nosila Andyna šéfka Miranda, ale dobre vidia, ako ju manipuluje neustálym pridávaním roboty, tak jednoznačne trefnejším názvom pre film by bol Diabol nosí prácu.↵  Pri menovaní pôsobivých partií filmu pochopiteľne nemožno obísť žiadne partie Anne Hathaway, keďže film je jej vlastnou módnou prehliadkou a je určite sa na čo pozerať.↵  Ešte viac si však film užila Meryl Streep, ktorá si v ňom nielen vyskúšala hromadu módnych kúskov a vzhľadov, ale aj schuti ukázala svoje najlepšie herecké kúsky všetkým naokolo.

Stát vs. Fritz Bauer (2015)

To ma fakt dokáže priklincovať pred obrazovku film z prostredia prokuratúry v Nemecku na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia? V ktorom sa hlavný záporák Adolf Eichmann prakticky neukáže? V nemeckom znení s titulkami? V hlavnej úlohe s dvoma teplými Židmi, pričom jeden má pár rokov do smrti?↵  Na klar! Aber warum?↵  Jednak je to dráma vychádzajúca zo skutočných udalostí, ktorá rýchlo odsýpa a protagonistov prehnane neglorifikuje. Je to ale aj decentný pomníček zanieteným bojovníkom za verejné dobro, ktorých nikdy nie je dosť. Trebárs na Slovensku by sme takých Fritzov po 12 rokoch SMERákmi organizovanej rabovačky potrebovali niekoľko, a to hneď behom koronakrízy, kým sú ešte zavreté hranice. Náboj tomu dáva aj prekvapivo dobrá hudba ako i blahovsky slizkí náckovia. A pôvodné znenie je z nejakého dôvodu zaujímavejšie než český dabing.↵  Veru, mohli by autori natočiť taký film aj v prostredí slovenskej prokuratúry. Strašne rád by som totiž aspoň na filmovom plátne videl, ako by sa tváril pregrciavač Dobroš, zametač (61:0) Kováčik či Kočnerov opičiak Bysťo, keby mali za šéfa takého spravodlivosťou posadnutého rasa. Síce by už to bol celkom iný žáner, skôr sci-fi či fantasy, ale grády by to malo ešte väčšie.

Odsouzení (2010)

Zavreli Kennyho, parchanti! Pravdivý príbeh, ktorý nič moc neprifarbuje; a najmä nie hlavného hrdinu - nevychovaného výtržníka Kennyho, ktorého síce nespravodlivo odsúdili na doživotie, ale nikomu sa za ním necnie, s výnimkou jeho o rok mladšej sestry Betty Anne. Vyobrazenie ich súrodeneckého vzťahu je najsilnejšou stránkou filmu. Nejde teda o nejakú dychberúcu drámu, film skôr pozvoľna plynie a sleduje radosti a strasti Betty Anne, ale divák našťastie nemá pocit, že pri ňom strávil 18 rokov. I vďaka Minnie Driverovej, ktorá dianie príjemne osviežuje.

Akta X - Příšery (2002) (epizoda)

Tento diel pripomína epizódy z počiatočných sérií, a to svojím námetom, strašidelnosťou i tým, že mal hlavu aj pätu. Najlepšia však bola ironická bodka úplne na záver.

Most do země Terabithia (2007)

Odhliadnuc od fantasy stránky, ktorá moc nefungovala, je to obzvlášť uveriteľný a dojímavý príbeh dvoch malých outsiderov, ktorý zároveň dáva nádej, že každé dieťa si môže nájsť svoju vlastnú cestu životom v spoločnosti dobrého kamaráta, aj keď mu okolnosti celkom neprajú. Enormne sympatická AnnaSophia je už len skvelým bonusom na filme, ktorý vie osloviť rozum aj dušu.

Akta X - Nepravděpodobné (2002) (epizoda)

Asi to mal byť len výsmech numerológie, ale na smiech (či skôr na zaplakanie) bol aj dej, logika a scenár epizódy či Waynove grimasy.

Rychlá rota - Rychlí mutanti (1990) (epizoda)

Nimnulov modemizér slúžil na vyparovanie sa zo zapeklitých situácií pomocou telefónneho slúchadla už deväť rokov pred tým než túto funkciu prevzali telefónne búdky v Matrixe.

Akta X - Prozřetelnost (2002) (epizoda)

Kto mal hoc len malé pochybnosti o mytologických epizódach, že z mysterióznych sa stali mystickými (zameranými na manipulovateľné matky bažiace po paranoidných konšpiráciach), ten ich musel po tejto dvojčasti definitívne stratiť. Už sa tu nik nesnaží ani predstierať vyšetrovanie či nebodaj uvažovanie, ide už len o brnkanie na city (materinské v prvom rade) a sympatie (dobrí a zlí agenti), opieranie deja o bizarné proroctvá a konšpirácie o sprisahaní všetkých, čo sedia na nejakej lepšej stoličke, s mimozemšťanmi. Vôbec by som sa nedivil, keby toto kŕmenie bezduchými konšpiračnými nezmyslami vychovalo z množstva divákov veľké stádo oddaných konzumentov "alternatívnych" médií, divokých konšpirácií, hoaxov a v konečnom dôsledku voličov Trumpa.