Spolu (2022)

Nevědomost - obou mladých režisérů si budu nadále všímat, protože oba jejich filmy mě nadchly. Spolu řadím spolu s Promlčeno za dva nejvíce opomíjené filmy loňského roku. Nechápu, že někdo Štěpána Kozuba vyzdvihne ve filmu Grand Prix a nevšimne si jej v této nesmírně obtížné roli. Skvělé herecké výkony ostatně podávají i obě dámy, jak Žilková, tak Janovičová, kterou si aspoň nebudeme pamatovat už jen jako princeznu z Bambitky, avšak díky této výtečné vážné roli. A samozřejmě mě potěšilo, že se celý film odehrává v Bubenči a Dejvicích.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Z Johna Wicka se stal jednoznačný akční fenomén, zavedená značka, která může fungovat další léta či desetiletí podobně jako Rychle a zběsile nebo Mission Impossible. Čtvrtý díl mě v kině doslova uchvátil a nemohu jít pod pět hvězdiček. Vždy se obávám dlouhé stopáže, ale tady nebyl prostor k nudě snad ani na minutu, a kdybych v kině hodně pil, nemohl bych ani na toaletu. Scéna z Ósaky trvala snad dobrých 40 minut, další destinace Berlín a Paříž nemohu nikdy zklamat. Oceňuji obrovskou invenci jak v případě nových postav, tak akčních scén. Slepec a Nikdo vynikali nejvíce, jejich přínos pro děj byl maximální. Z hlediska efektu a humoru se zaskvěl mafián se zlatými zuby v Berlíně. Z akčních scén mi utkvěla nejvíce zmíněná Ósaka, následně moje osobní srdcovka Vítězný oblouk a berlínská diskotéka. Kdybych byl hnidopich, tak mi připadá, že ústřední francouzský záporák v druhé polovině vyměknul, stal se zbabělcem a jeho postava se tak nějak vytratila a nechala zastínit ostatními. Více takových akčních nářezů - já do kina téměř nikdy nejdu více než jednou na stejný film, ale v tomto případě bych dokázal dobrovolně a rád učinit výjimku.

Promlčeno (2022)

Během těchto vánočních svátků jsem začínal propadat skepsi, že poté, kdy po náročném pracovním roce doháním co nejvíce filmů to jde, tak nenarážím na žádný, z něhož bych byl vyloženě nadšený. Konečně se mi to podařilo s Promlčeno. Napětím jsem ani nedýchal, dychtivě bažil po postupném odkrývání celé pravdy a rozuzlením. Herecky skvělé, nedokážu nikoho vyzdvihnout, všichni v hlavních i vedlejších rolích jsou naprosto přesní. Velmi zajímavý nápad i v kontextu všemi milovaných devadesátek. Jen ten závěr mi zamotal hlavu, že si nejsem zcela jistý, jestli jsem vše pochopil správně a všechno se mi spojilo tak, jak mělo. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů roku 2022.

Coco (2017)

Na doporučení kolegyně jsem si to s dcerkou pustil a věděl jsem, proč jsem se tomu bránil. U toho asi opravdu nemůže zůstat ani jedno oko suché, ani u těch nejzarytějších cyniků anebo lidí s ledovým srdcem. Na druhou stranu ti asi tento příběh ani vyhledávat nebudou. Všechno do sebe krásně zapadá, nádherný vizuál, zvláště v Říši mrtvých, silný a dojemný příběh, k tomu ten latinos prvek, který všemu dodává větší šmrnc. Když nad tím přemýšlím, možná nejlepší a nejkrásnější snímek, který jsem od Pixaru viděl.

Top Gun: Maverick (2022)

Top Gun a jeho pokračování pro mě znamená nostalgii, dojímání i symboliku z několika subjektivních i objektivních důvodů. Na první díl jsem šel jako malý kluk s tatínkem do maloměstského kina s dřevěnými sedačkami. Po třiceti letech jsme si tento zážitek v maloměstském kině zopakovali ale už v komfortní sedačce, jichž pár naše kino při rekonstrukci pořídilo. Val Kilmer, asi nejdojemnější prvek pokračování - jak se scénář popasoval s jeho životním osudem a alespoň symbolicky jej do příběhu zakomponoval. Tom Cruise, herec, který patří mezi mé nejoblíbenější desítky let, a sakra, ať to dělá jak chce, takhle kdybychom všichni chlapi v šedesáti vypadali, tak je svět plný krasavců. Totéž platí o Jennifer Connelly v ženském kontextu. Neskutečně jsem si každou minutu a každou scénu užíval, souhlasím, že se jedná o jedno z nejlepších pokračování všech dob a letos o jednu z největších filmových událostí. Bojové scény jsou parádně nadupané a hyperkorektnost mi tentokrát vůbec nevadila. Takže nakonec chybělo asi jen "Take my breath away"...

Síla psa (2021)

Netflix mě nyní dvakrát příjemně překvapil - k jeho filmové produkci jsem byl vždy zdrženlivý, preferuji více seriály. Po Temné dceři jsem dnes viděl Sílu psa a v obou případech nemůže nikdo spekulovat, že by u Netflixu predikovali divácké šílenství. Oba filmy velmi komorní, psychologicky vybroušené a herecky excelentní. Pokud v noci 27. března nedostane Benedict Cumberbatch Oscara, tak to budu vnímat za nanejvýše nespravedlivé. Zapomeňme na uhlazeného a elegantního Brita, tady hraje špinavý, nemytý, neotesaný, ale současně prudce inteligentní honák dobytka zmítající se ve vnitřní rozpolcenosti. Bravurní výkon, který doplňuje zbylé osazenstvo, Kirsten Dunst jsem dlouho v žádném filmu neviděl a evidentně hrát nezapomněla. Skvělý filmový zážitek od začátku do konce.

Duna (2021)

Poslední film od Davida Lynche, který jsem neviděl, je Duna. Zatím to tak zůstane, podíval jsem se na novou verzi a ihned jsem si objednal knihu. Fascinující svět, který někdo stvořil před šedesáti lety?! Líbí se mi ta promyšlenost a propracovanost, jež určitě vynikne více v knize. Film nabízí vizuální hody a věřím, že kdybych jej viděl v kině, tak dám hvězdiček šest :-)

Okupace (2021)

České filmy roku 2021 mi činí radost. Chyby a Okupace přivály svěží vítr evropského formátu. Naprosto odlišná témata, žánry, pojetí, ale spojuje je jedno - přicházejí s něčím novým a hereckým obsazením, které nás neirituje tím, že jej vidíme v každém filmu, seriálu, reklamě, kampani nebo na obálce každého časopisu. Okupace navíc představuje debut, takový debut si střihnout, to zaslouží potlesk vestoje, klobouk dolů a nekonečné ovace. Dokonalý nápad, scénář, dialogy, monology, hudba, všechno klape a funguje, jak má.

Chyby (2021)

Jan Prušinovský přišel opět s něčím novým a neotřelým. Zpracoval téma, které v českých luzích a hájích přesně vystihuje lidskou povahu, pokrytectví a ostrakizaci někoho, který se dopustil něčeho, čeho může litovat, ale rozhodně nikomu neublížil. Režisér vsadil v zásadě na neokoukané tváře, což bych vyzdvihnul úplně nejvýše - ačkoli mám třeba rád herce jako Čermák nebo Langmajer, nemusím je vidět téměř doslova v každém českém filmu nebo seriálu. Z vedlejších rolí jsou trochu známější pouze Kolařík a Rímský, proto volba ústřední dvojice divadelních herců doslova potěší. A mě dvojnásob, že ženské herecké osazenstvo pochází z Moravy :-) Pro mě rozhodně jeden z nejlepších filmů loňského roku a aspirant na pár cen - Pavle Gajdošíkové bych to ze srdce přál.

Popelka (2015)

Kenneth Branagh převzal prastarou látku a stvořil vizuálně překrásnou pohádku, na níž jsem se s chutí podíval. A to je v mém případě co říct, protože já asi jako jeden z mála Čechů na Vánoce nemusím vidět Tři oříšky pro Popelku. Lily James je nádherná v šatech zářivých, zašlých i prachobyčejných. Princ mě od začátku iritoval a hned jsem si neuvědomil proč - iritoval mě totiž už ve Hře o trůny. Jinak je herecká sestava prvotřídní. Moc pěkný rodinný zážitek.