Za sklem - Série 2 (2017) (série)

Mnohem lepší, napínavější a zajímavější než první série, navíc výrazně posílené obsazení, Táňa Pauhofová a Zuzana Kanocz dohromady, to je skvělá kombinace, jen mohl být pan režisér odvážnější, myslím, že v dnešní době nestačí v rámci televizní zábavy pouhé náznaky. V konečném důsledku by se dala vytknout jistá překombinovanost, nicméně vnímám, že autoři si chtěli tak trochu rýpnout do politického prostředí na Slovensku a netrkne to snad jen lidi, kteří o slovenské politice nevědí zhola nic. Výtečný slovenský krimi seriál s mimořádně skvělým obsazením hlavně v druhé sérii.

Žena (2017)

Vynikající námět, excelentně zpracovaný, navíc jej lze aplikovat na jakýkoli vztah muže a ženy a jakoukoli oblast lidské činnosti, již vykonávají. Postupně budované napětí ve vztahu, které probublává pomalu ale jistě na povrch a graduje divadelními scénami s vytříbenými dialogy. K tomu je zapotřebí excelentní herce - o čemž zvláště u Glenn Close není sebemenších pochyb. Svým výrazem, očima, mimikou dokáže vyjádřit tu bouři, jež se odehrává v jejím nitru. Z celého srdce ji přeji, aby naposedmé toho Oscara získala. Ostatní soupeřky mohou ještě počkat.

Hříšníci - Série 5 (2015) (série)

Pátou sérií se seriál Shameless definitivně posunul do mojí absolutní síně slávy a v topce zaujal druhé místo - a možná po devíti sériích sesadí i moji nesesaditelnou srdcovku 24 hodin. "Štěstí se přeceňuje"... Nepopsatelný nářez a trefa do černého. Tenhle seriál je kurevsky pravdivý a asi si přeji, aby nikdy neskončil. Díky za ohlášenou desátou sérii! Mám se pořád na co těšit.

Studená válka (2018)

Kombinace Polska a Francie to je něco pro mě, vždy, za všech okolností a ve všech souvislostech. A Studená válka je jedním slovem nádhera. Dějově minimalistické, obrazově bohaté, herecky přesné, režijně bravurní. Závěrečnou minutu bych mohl sledovat hodiny. Láska v Polsku, láska v Paříži v dusivé době, kdy pro něco minimálního musíte udělat maximum. Dechberoucí a srdcervoucí zároveň, Joanna Kulig umí zahrát děvku i femme fatale a vlastně obojí současně. V Cannes umí vždy ocenit mimořádně kvalitní evropský film. Pawlikowski opět na Oscara!

Úsměvy smutných mužů (2018)

Neviděl jsem zatím všechno, ale pro mě prozatím jednoznačně nejlepší český film roku 2018. Sice jsem nikdy s chlastem problémy neměl a nedokážu posoudit autentičnost, ale v ní spatřuji největší klad celého filmu - působí zatraceně autenticky, uvěřitelně a realisticky. Skvěle napsané (údajně velmi dobře zvládnutá knižní adaptace), skvěle natočené a mimořádně zahrané - Švehlík je adept na Lva a ve vedlejší roli podle mě exceluje Ondřej Malý, trochu mě mrzí, že ačkoli je Plesl na plakátu, ve filmu se nám moc neukáže. Francouzský host Franěk potěší taktéž. Duškova postava je složitá jako je možná složitý on sám, k tomu nemám jednoznačný názor. Tisicerý dík za to, že v ČR takový film vznikl.

Hříšníci - Série 4 (2014) (série)

4. série, u níž hodně převážily smutné prvky, potvrzuje, že Shameless patří k nejúžasnějším a nejlepším seriálům vůbec. Tvrdá realita, neskutečně autentická a pravdivá, mnohdy odlehčená vtipem ad absurdum. To dohromady vytváří divoký, fascinující a dechberoucí koktejl. Emmy Rossum forever!

Avengers: Infinity War (2018)

Filmový víkend ČSFD 2018, Boskovice. Především velký dík Martinovi a Adamovi za organizaci další úžasné filmové akce pro filmové fanoušky a nadšence. Já jsem se mohl konečně podívat na jeden z letošních hitů, který mi v Praze unikal. Všichni hrdinové proti jednomu superzáporákovi, který je možná opravdu nejpovedenějším vůbec a ještě má předobraz a hlas propůjčený Joshem Brolinem. Nenašel jsem hluché místo, od začátku až do konce se jede do plných a jako vždy mé nadšení ze Strážců galaxie, to jsou mí miláčci, zvláště Rocket, jeho hlášky a styl boje. Moc se mi líbila Elizabeth Olsen a Benedict Cumberbatch. Mám ale velký vlastní nedostatek - musím dohnat některé samostatné příběhy, abych zpětně pochopil některé souvislosti, mám tak motivaci vrhnout se na ně co nejdříve.

Život Adèle (2013)

Filmová výzva 2018 - TOP 10 států. Život Adèle obsahuje vše to, co se mi na Francii a francouzských filmech líbí. Neskutečně nádherný, procítěný, barevný a vzrušující film. Obsahuje řadu dlouhých, nezapomenutelných scén, které mi na dlouho utkví v paměti - zejména rodinná večeře s ústřicemi, hádka, scéna v baru, oslava narozenin. A Lykke Li a její Follow the rivers je doslova hymnou k tomuto snímku, lepší ústřední písnička neexistuje. Adèle Exarchopoulos je vskutku mignonne, jak ve filmu zazní a hlavně předvádí famózní herecký výkon, to je objev jako Marina Vacth. A Léa i Hollywoodem protřelá herečka nemůže zklamat ani s krátkými modrými vlasy. Já bych u tohoto příběhu vydržel klidně i šest hodin a to dlouhé snímky zrovna nevyhledávám. Cannes pour toujours!

Volyň (2016)

Filmová výzva 2018 - Polsko. Prvních dvacet minut jsem nadával, že pokud bych se chtěl dívat na nějaké polsko-ukrajinské lidové zvyklosti a tradice, pustím si nudný dokument a ne dvouhodinový celovečerní film. Celou dobu jsem nadával na příšerný, divný a doslova debilní střih. Ale tím svůj výčet výtek končím a pak už jen pěji chválu. Nejprogresivnější polský režisér současnosti opět nezklamal s velkou mírou naturalismu a silným příběhem. A navíc objevil další polskou Michalínu, která sbírá a ještě bude sbírat ceny. Druhá půle filmu mě znechutila, něco tak odporného jsem snad ještě nikdy neviděl a v životě by mě nenapadlo, že se člověk k jinému člověku může tak brutálně chovat, zvláště k ženám a dětem. Některé scény byly nesmírně drastické. Něco takového se už nikde nikdy nesmí opakovat.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Velmi dobře natočené i zahrané, navíc se skvělou hudební složkou. Letošní produkce ČT 1 válí, nejdřív Metanol, nyní Dukla 61. Jediné, co se mi nezdálo, byl místní dialekt, nicméně to nechávám na posouzení diváků z daného regionu. Silný zážitek.