Koruna - Ipaťjevův dům (2022) (epizoda)

Zatím bez pochyby nejzajímavější a nejvíc strhující díl pátý série. Úvodní sekvence z roku 1917 s rodinou Romanovců mi připomněla, jak dobrej by mohl bejt spin off Koruny, kterej by se zaměřil na viktoriánskou Anglii. Tak třeba jednou... Každopádně mě mrzí, že celá série nebyla takhle kvalitní. Po dlouhý době se nezaměřili na drama Diany a Charlese, který mě, co vám budu povídat, už přestává bavit a přijde mi moc roztahaný. Chyběl mi vztah královny a prince Philipa, politika a zahraniční cesty. Taky se pořád nemůžu vzpamatovat z toho, jak moc Jelcin vypadá jako pravej Jelcin. Oni ho snad vyvolali z mrtvých. Hodnocení: uvidíme taky někdy Putina? To by byla teprve prdel (¬‿¬)/10

Koruna - Přípravy na budoucnost (2022) (epizoda)

Pamatujete, jak jsem řekla, že se seriál konečně obrací k lepšímu? Tak tenhle výrok beru zpátky, protože ne, neobrací. Celej díl se točí kolem Charlese a Camilly a jednoho uniklýho telefonního hovoru. Jinými slovy má královská rodina na krku další skandál. Zdá se to jenom mě, nebo zatímco v minulých sériích každej skandál vypadal, jakoby skolil monarchii navěky, teď nemá žádnej dopad? Spíš to vypadá, že nikoho nezajímá. Žádná odezva veřejnosti, žádná velká reakce královský rodiny. Kde se co posralo? Tvůrcům se dokonce povedlo udělat Dianin "revenge dress" o ničem. Tahle událost měla masivní ohlas, řeší se i v dnešní době, a my jsme dostali tři ubohý záběry? Hodnocení: Charlesův proslov na konci je sice dobrej, ale to prostě nestačí/10

Koruna - Annus horribilis (2022) (epizoda)

Možná se budu opakovat, ale bohužel po minulý epizodě, která mi připomněla, jak skvělá Koruna bývala, jsem si pustila tuhle, která mi pro změnu ukázala, že pátá série přesně taková není. Nepřestávám doufám ve zvrat, co mi dokáže, že jsem se mýlila, ale tentokrát nepřišel. Další epizoda, která z dramatických událostí dokázala udělat naprosto nudnou záležitost. Linka Margaret se mi sice líbila o dost víc, než chaos okolo, ale měli ji radši věnovat celou jenom královně. Její děti se rozvádějí, ale že by to člověka chytlo u srdce se říct nedá, spíš to působí jako rozhovor u kafe. Ale jako největší hřích a promarněnou příležitost považuju vyhoření zámku Balmoral. Takže královně vyhoří její domov a všechno, co dostaneme, je poker face a jedno objetí? Kde je drama? Kde jsou emoce? Kde je děj? Hodnocení: bez komentáře/10

Koruna - Mou Mou (2022) (epizoda)

Myslím, že o stavu pátý série vypovídá to, že se mi zatím nejvíc líbí epizoda, kde figuruje královská rodina jenom v pozadí a je zaměřená na úplně jinou rodinu z Egypta. Na chvíli mi to připomnělo, jak dobrý The Crown bývalo a doufám, že se vrátí do starých kolejí. Každopádně tahle epizoda se opravdu povedla, o Al Fayedových jsem věděla velký kulový, a za těch 50 minut mě zaujali natolik, že by mi nevadilo, kdyby byl zbytek seriálu z jejich pohledu. Je vidět, že když máte prachy, jde všechno, i setkat se s královnou. Jak bohatej musel Al Fayed bejt, když jen tak, protože se mu chtělo, koupil hotel v Paříži a barák po mrtvým náckovi? A mezitím se mu podařilo vyhrát Oscara a zkamarádit se se starým sluhou (kterej samozřejmě umřel, zrovna když jsem si ho oblíbila). Hodnocení: a pak že za peníze štěstí nekoupíš/10

Koruna - Systém (2022) (epizoda)

Konečně cítím závan starý dobrý Koruny. Ne tak docela, ale lepší než nic. Aspoň se děje něco zajímavýho, protože se polovina dílu točí kolem Diany a jejího příběhu. Kromě toho je to pořád nemastný neslaný. Kamera je skvělá, hudba taky, herci taky, ale něco tomu chybí, třeba lepší scénář by nebyl na škodu. U seriálu, kterej si vybudoval pověst na skvělých dialozích a výborně vykreslených charakterech, je průměrnej scénář velkej průser. Minulý série měly taky horší epizody, ale pořád byly v duchu celýho seriálu. Dějová linka prince Philipa by ani nemusela existovat. Minule jsme nahlédli hlouběji do jeho osobnosti, když si procházel existenční krizí. Byl to pro něj bod zlomu, kterej ho změnil. Ale teď? Jediný, co se pro něj změnilo je, že si našel novej koníček. Hodnocení: bála jsem se dramatizace a teď si říkám, že i to by bylo lepší/10

Koruna - Syndrom královny Viktorie (2022) (epizoda)

Nová série je tu a… první díl mi moc nesednul. Koruna měla sice vždycky pomalejší tempo, a to se mi taky líbilo - byl čas vykreslit charaktery a všechno bylo doplněný úžasnou hudbou a vypiplaným castingem, ale v tomhle díle se vůbec nic neděje. Ale vůbec nic. Aby se to celý motalo kolem jednoho článku v novinách, kterej ani není podstatnej pro příběh, a nakonec zápletka vyústila v jedno velký nic, to je moc i na mě. Ale možná jsem jenom zahořklej skeptik, co se bojí, že se z pátý sezóny stane telenovela a celou dobu se bude točit jenom kolem zdramatizovanýho vztahu Diany a Charlese. Doufejme, že ne, protože casting je opět skvělej, i když mi bude trvat, než si zvyknu na královnu. Pořád v ní vidím Umbridgovou a toho už se asi nezbavím až do konce. Hodnocení: tahle série buď skončí jako ta nejlepší, nebo ta nejhorší/10

Koruna - Válka (2020) (epizoda)

To je snad poprvé, co vidíme Thatcherovou, jak se složí pod váhou všeho, co se děje a jak se proti ní všichni postavili. Po tom, co se takhle nezhroutila, ani když se jí ztratil oblíbenej syn, je to silnej moment. Thatcherový se nedivím, já bych se složila už dávno (proto jsem si nepodepsala svůj vlastní ortel a nešla do politiky), a (politika stranou) všechna čest, že odešla v pravou chvíli. Ona a její manžel mi budou chybět. Charles a Diana je jedno velký drama. Je jasný, že ty dva nemají šanci, už se musí i spolu bavit přes právníky. Jako poslední kapka je Dianina obrovská oblíbenost a Charlesova láska ke Camille, která ví, že se jí nikdy nevyrovná. Musím jí nechat, že to vidí realisticky. Ona byla vždycky víc nohama na zemi než Charles. Hodnocení: konec, jak má bejt/10

Koruna - Lavina (2020) (epizoda)

Myslím, že Anne nám všem mluvila z duše - Diana a Charles se k sobě zkrátka nehodí. Není možný, aby spolu žili tak moc odlišný lidi. I z dárků k výročí je jasný, že je každej na jiný vlně. Charles je knihomol, co má radši samotu a klid a chce partnerku, se kterou si bude povídat o historii. Diana má ráda oslavy, velký města a chce partnera, se kterým se může bavit. Takže jsou nešťastný oba. Nechci obhajovat Charlesovo jednání, ale rozumím jim oběma. Charles je frustrovanej, chce manželství ukončit, ale Diana ho fakt miluje a snaží se, aby vztah fungoval. A Charles se nemůže divit, že si za něj hledá náhrady, když se chová, jak se chová. Hodnocení: ani chvilku se nenudíte, manželský drama jedný královský rodiny se vám o zábavu postará/10

Koruna - 48:1 (2020) (epizoda)

Clare Foy je zpět! Sice jenom na pár minut, ale hned se mi zastesklo po mladý královně. Úvodní scéna, kdy se prolínají státy Commonwealthu, vypadala úžasně. A do toho mladá železná lady. Thatcherová nikdy nezklame. Zajímalo by mě, jestli palác někdy přizná, co si o jejím návrhu královna myslela. V tomhle případě by to nebylo na škodu. Něco jako apartheid by rozhodně nemělo existovat. Panovník má být sice apolitickej, ale někdy neuškodí říct svůj názor, hlavně když jde o takovou věc. Ale možná to je tím, že se v politice paláce vůbec nevyznám. ¯\_(ツ)_/¯ Hodnocení: prince Andrewa už nikdy nebudu vidět ve stejným světle/10

Koruna - Dědičné nástupnictví (2020) (epizoda)

Nevím z jakýho důvodu, ale tahle epizoda mi moc nesedla, i když zápletka s rozkrýváním rodinnýho tajemství, o kterým má ponětí jenom hrstka zasvěcených, byla dost zajímavá. (Až si říkám, kolik věcí ještě královská rodina tají, který se na veřejnost nikdy nedostanou?) Princeznu Margaret vždycky ráda vidím a její existenční krize a výprava do hlouby její duše byla taky zajímavý. Za tím privilegovaným chováním se vlastně skrývá člověk beze smyslu, a když nějakej najde, tak jí ho zase vezmou. Ani se jí nedivím, že se obrátila na chlast, ještě po tom, co zjistila, že její máma se podílela na utajení postižených příbuzných, který zavřeli do ústavu, aby se zachovala čistota královský linie. Koukám, že narodit se do královský rodiny není žádná výhra. Hodnocení: čtvrtá série královskou rodinu nešetří/10