Sedmilhářky - Konec světa (2019) (epizoda)

Jestli první série patřila hlavně Kidman, druhá je ve znamení Laury Dern. Hltám každou scénu s ní.

Vodník (2019) (seriál)

Naprosto famózní (ne)detektivka od tvůrců, kteří moc dobře vědí. Melíšková je úplně odzbrojující. Těším se na Živé terče strašně moc a chci, aby Sýkora napsal další díly, aby se režie zas chopil Tauš, aby scénář vytvořil Jarchovský a aby role detektivů od nejsvětější trojice zahráli tito přesní herci (a vedlejší role jsou úžasné jakbysmet). Naprostá bomba a zjevení (víceméně všechny části minisérie) na poli české tvorby.

Útěk z vězení v Dannemoře - Part 5 (2018) (epizoda)

Jedna z nejlepších seriálových epizod, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl (snad tuším od dob Twin peaks: The return). Nejen pro skvěle zvládnuté dlouhé jednozáběrové scény. Vynikající díl.

Útěk z vězení v Dannemoře - Part 6 (2018) (epizoda)

Hodně brutální facka divákovi a spolu s předchozí epizodou nejlepší díl série. Nesouhlasím, že je to "zpomalující" část. Má to smysl.

Polar (2019)

Jonas Åkerlund je můj nejoblíbenější režisér videoklipů. Polar je přesně ve stylu jeho hudebních vizí. Líbí se mi ta pestrobarevnost, střih a různé obrazové srandičky. První polovina je megaúlet. Pokud se přistoupí na jeho šílenosti a přepálenost, je to lehce úsměvné. V druhé polovině se dějí poměrně vážné, znepokojující a brutální věci a jakási komiksovost je ta tam. To je asi největší slabina. Ve výsledku je to dívatelná jednohubka, kterou táhne nahoru cool Mikkelsen a právě ta Åkerlundova stylizace a rukopis.

Zrodila se hvězda (2018)

No... Já myslel, že když je to čtvrtý remake, že to má být modernější. A ono je to zatím tak "hezky" staromódní a snové a tak lehce pohádkové. To tomu filmu dost ubírá. Respekt Cooperovi za režii. Na debut solidní. Lady Gaga není úplně oscarová, ale zvládla to velmi obstojně. Akorát mi přišlo, že mezi nimi není žádná chemie. Kdyby hráli tak sladěně, jako když zpívali duet Shallows, tak pak ok. Nějak se v mých očích úplně nepotkali. A prostě na to, jak to celé chce být drama až skoro antických rozměrů, to bylo takové... mělké. 60%

Bohemian Rhapsody (2018)

___výběr BEST OF QUEEN (doslova)___ Výtky jen stručně, páč jsou stejné jako u ostatních: NE-Sascha Baron Cohen a jeho vize (nebo klidně Robbie Williams, Mika). NE-rating R. Přístup k natáčení povolen Brianu Mayovi a Rogeru Taylorovi. Fetiš. Podbízení. Nejsnazší cesta. Fanservis pro masy.___ Klady stručně, protože ano, jsou stejné jako u ostatních: Rami Malek. Songy Queen (což je vlastně z hlediska kvalit filmu irelevantní) ___ Nevyužitý potenciál. Žijící členové mají denně přísun tolika peněz, že mohli riskovat neúspěch/nízkou návštěvnost. Slovy postavy Taylora: "My balls are in my chest." a zdá se, že oběma tam už od natáčení singlu BR zůstaly. Na Queen jsem vyrůstal, i oni byli spoluutvářeči mého hudebního vkusu, dodnes je velmi rád poslouchám. Ale tohle ne. Už zmíněno - prázdný pomníček. Postavy několikrát vysílají message divákům, že originalita a být svůj je nejvíc. A nakonec publikum dostane k dokonalosti obroušený a učesaný produkt, aby byl stravitelný pro co největší cílovku. Což z jistého hlediska není špatné, ale zároveň to je špatně ;-) Na charakterech Deacona, Maye a Taylora, lze modelování Maye a Taylora nejzřetelněji vidět. (Zároveň prosím příště neobsazovat herce, kteří jsou sice podobní předobrazu, ale herecky nemají, co nabídnout než jen povrchní, ploché fráze, zahrnující vznešené řeči jako "jsme rodina", "chceme být originální, ne podle vzorců"). V tom filmu se vůbec říkají věci, které lze následně celku těžko věřit, protože snímek vyzařuje pravý opak: Je to film o songu Bohemian Rhapsody?, o Mercurym hlavně ("I'm not a leader. I'm a lead singer.")? - Tak proč se hlavně soustředí na Freddieho? , o Queen kompletně (dělení autorství,výdělku čtyřmi)? - Tak proč skončit u Live aid (a přesto do titulků plesknout Show must go on z 1991)?... Nemohl May s Taylorem složit instrumentální nový soundtrack? Musí hrát lacině nediegeticky songy?To, že diváci (plno z nich beztak zná cca 10 radio singlů, které rotují v czech rádiích dokola a pak jim "zlí" kritici níčí film pro fanoušky) u filmu brečí a zpívají a tak, je díky real hudbě a osudu real Mercuryho. Nikoliv kvůli kvalitám a hodnotě této nápodoby. Netuším, proč bych ten film měl vidět opakovaně, jak se teď děje (ani z nostalgie ne). Radši si pustím záznam třeba z Budapešti.

Climax (2018)

Ježíšmarjá ano! Intenzivní zážitek.

Muž na Měsíci (1999)

Zvyšuju díky fantastickému Jimovi. Neuvěřitelný výkon.

The 75th Golden Globe Awards (2018) (pořad)

Jediné, co mi na letošních Glóbech přišlo trochu diskutabilní, byl Kirk Douglas na pódiu. I když zase - i to je život... Celý (pro mě nezvykle podnětný a objevný) ceremoniál v duchu MeToo a nově i TimesUp. A dle mě úplně v pohodě. Téma (nejen) Hollywoodem hýbe. Pamatuju si zpětně málo Awards večerů. Ty moderované Gervaisem, loňské Oscary protože neLa La Land, předtím dlouho nic, moderování Hugha Jackmana a pak ty TooBlack Oscary s Chrisem Rockem. Taky toho bylo "příliš", pořád tam někdo "žvanil" o málo rolích pro černochy. A najednou jsou věci v pohybu! Jestli to znamená, že si na večer vzpomenu za x let, mise splněna a za mě ok. Taky mě tak nějak pořád míjel fenomén Oprah. No a pak přijde na pódium, všichni ji hltají, nikdo ani nepípne, má co říct, skvěle to p(r)odává a já jsem taky přikovanej jejím projevem do křesla. Velmi odzbrojující žena. Jestli Natalie Portman způsobila "agresivním" vypíchnutím "male" hořkou pachuť nominovaným režisérům, tak je to vlastně taky ku prospěchu. Další highlighty: Kidman, rozhozený Oldman a živel McDormand. Jediné velké mínus: obešlo se to bez Kristen Wiig a Willa Ferrella!