Kráska a zvíře (1991)

Mnohem atmosféričtější a příjemnější než hraná verze, už jen proto, že se z post ranno novověké pohádky nedělá historie dle amerických měřítek s černými šlechtickými rodinami v bílých parukách. Disneyovské pohádky mají různorodou kvalitu, tato však patří mezi ty lepší.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Slovenské pohádky mne poslední dobou přitahují více než ty tuzemské a tato, přes ne vždy dobře zvládnuté scény, či lehká zakolísání, si vedla skvěle, zvlášť když zpracovává stokrát viděný kýč a jen jej domalovává do moderně natočených záběrů.

matka! (2017)

Tento film budete nenávidět a chápu proč. Unudí vás k smrti a co je nejhorší, nepochopíte ho. Už od samého začátku se charaktery chovají jako v naprosto volném dada stylu, přestože si to zdánlivě zachovává logiku komorního filmu, která praskne spolu se zničeným křišťálem a člověku jen zbývá přemýšlet, proč se věci dějí tak jak se dějí. Šel jsem do toho vidouce, že jde o podobenství, zřejmě jsem jej ale neodhadl tak jak je obecně přijímané. V mé mysli byl pár Lawrence a Bardem rozpolcenou spisovatelovou myslí strážící svoje dílo a zároveň jej dávající všem na obdiv, nehledě na následky. Ani mě nenapadlo hledat v tom skryté biblické příběhy, kterými je film vskutku protkán a která na sebe výborně navazují a dávají smysl. Možná proto je víc nasnadě myšlenka jednoho z kritiků, který prohlásil že ve filmu každý nalezne jinou cestu, tudíž jakákoliv interpretace je možná.

Největší showman (2017)

A to bylo všechno? Říkám si po sledování. S rozpolcenými emocemi. Krátké. Muzikál to byl skvělý. Show must go on, jak řekl Hugh, toto show byla. Ale stačí to? Mimo zpěvy to mělo i spoustu jiných skvělých prvků. Byl tu charismatický Hugh Jackman, sexy Zac Efron, božská Zendaya, dojemné rodinné drama, omezená společnost zbohatlíků, zrůdy, negři, trpaslík, všechno možné i nemožné. Často to však postrádalo cit a po shlédnutí mám nepatrně nepříjemný pocit, že toho mělo být víc. Zážitek ze stokrát zažitého kýče to byl ale výborný, zároveň však nic nepřinášející a sterilní.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Suverénně nejlepší Potterovský film od brilantního režiséra, který látku pojal vlastním stylem a udělal to skvěle. Nejásám u toho jako když jsem byl malý, nostalgie je přesto velmi manipulativní hajzl. Navíc tento film obsahuje nejlepší Potterovskou postavu navrženou pouze pro účely filmu a to mladého negra, který vždy trojici poví o nějakém blížícím se nebezpečí a v mezičasech je ten tlusťoch vidět v jednotlivých scénách. Já ho žeru 😅

Kniha džunglí (2016)

Velké překvapení. Očekával jsem „hrané“ ztvárnění původní disneyovské animované kravinky a vlastně jsem ho dostal, zároveň však nedostal. Přestože si film bere spíše z filmové předlohy než knižní, atmosféra zde spíše připomíná Kiplingovu knihu než ulehčenou parodii z roku 1967. Pryč je zbytečné dehonestování charakterů slonů, nebo samotného Šér Chána a pokud je někde oproti knižní předloze změněn charakter postavy, není to tak bolestně vidět jako v animáčku. A přestože děj filmu s tím knižním není úplně sjednocený, je vystavěn tak skvěle, že to vlastně ani není na škodu, nehledě pak na celé to technické zpracování příběhu, které je prostě dokonalé. Co filmu dost ubírá je naprosté potlačení charakteru Ká, který/á zde ale dostává malou ale podstatnou roli, takže i zde jen skousnu to, že z něj/ní udělali řadového záporáka. Kdyby ještě ubrali zbytečnou píseň opičího krále a ubrali trochu toho kýče, šlo by o skvělý film. Na pravou knihu džunglí si budeme muset ještě počkat, tento film zatím bohatě vystačí. A navíc jde o první mnou viděný Mauglího film, kde oheň konečně není ohněm, ale rudým květem. Balú zde po vzoru Neda Starka vyhrožuje že zima se blíží (kdo ví ale, jak je toto v českém originále) a Rákša zde konečně není Níšou, jakou se mi zdálo že byla v animáčku. Že se na konci stala vůdkyní smečky beru jako lehký závan ideologií, vcelku to ale není podstatné a film je tak pěkný a zábavný, že to klidně odpustím a doufám, že se do této Indie z Hollywoodských ateliérů ještě někdy vrátím.

Bao (2018)

Překvapením pro mě ani tak nebylo, že ten čínský chlapeček snědl svůj milovaný oživlý koláček, kterého vychovával jako vlastního, ale když jsem zjistil že ten čínský je ve skutečnosti čínská maminka. Tak či onak je to neskutečně milý a krásný, jakkoliv tam rvou ty scény kde je vyloženě zcela korektně každý zástupce tří hlavních ras. Zde to alespoň nebije do očí.

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Zkuste si někdy pustit film o rozmnožování. Jako dospělý divák jej prožijte daleko silněji než malé nevinné dítě 😇

Hrozny hněvu (1940)

Tento film si nezaslouží plný počet jen za to, že vynechal gradující závěrečnou scénu. To byla na tu dobu příliš "perverzní"? Budiž ale, zbytek je naprosto skvěle zpracován, Fonda je úžasný, ale i tak mě z herectva nejvíce zaujal představitel Casyho. Prostředí skvěle vystihuje atmosféru knih a celkově se film dokáže diváku dostat pod kůži. Přeci jenom, 2,5 centu je vždy míň než 5. Tak koho máme zastřelit?

Mauglí - příběh džungle (2018)

Zase to nevyšlo. Škoda. Mauglího všichni znají ze zprasené Disney pohádky a já doufal, že tato Serkisova verze napraví Kiplingově románu charakter. Bohužel. Z charakterů zde sice už povětšinou nikdo nedělá šašky, děj je tu ale sestříhán podivně a nesoudržně, v mnoha scénách chybí cit pro příběh a mnohdy jde jen o efekt. I tato drsnější verze často zjednodušuje, ne však tak nechutně jak barevná verze. Za zmínku stojí i mnohdy zvláštní animace, to by však nevadilo, kdyby šlo o dobrý příběh, ten se ale nějak konat nechce. Z Ká udělali ženu a v Balúovi je občas vidět Serkisova mimika, Šér Chán je prostě Šmak jak jsme zvyklý, nic dílo ale nezachrání. Na pravou knihu džunglí, ať už Mauglího nebo jiný příběh, si budu muset ještě počkat.