• Hudební

Jan Přeučil - Vzpomínám si (2022) odpad!

Zatím nejhorší dokumentární film, který jsem viděl. A to na premiéře v Pražské Lucerně, kde bylo až ostudné ho promítat. Přeučil sám recykloval svůj příběh, který byl vyprávěn částečně v jeho 13. komnatě a také v dokumentu z cyklu Neobyčejné životy. Tyto dva televizní portréty byly minimálně o dvě třídy lepší, než tento amatérský film. Chyběly ukázky z filmů a divadel. Chyběly situace, protože se jednalo jen o povídání v sedě a mluvené hlavy rozhodně nejsou dokument. Film byl příliš dlouhý, nesnesitelně ukecaný s příšernou, ba dokonce HNUSNOU AMATÉRSKOU HUDBOU a o Přeučilově názoru na svět, jako takový, jsme se dozvěděli pramálo. Amatérská kamera s přesosovými záběry, diletantský střih a absolutně nulová režie pohřbily tento možná "laskavý nápad" pod dno televizní reportáže. Ostuda! Přítomnost moderátora zcela zbytečná, bohužel nudu nezahnal.

Hudební návštěva v muzeu: Adam Plachetka zpívá písně V+W (2022) (koncert)

Škoda, že tam nebylo trochu mluveného slova nebo povídání o vzniku písní. Natočené je to hezky, ale myslím, že ani Plachetka, ani Švec nedali do interpretace dostatek výrazu, citu a emocí. Nejhezčí byl rozhodně Klobouk ve křoví.

Hudební návštěva v muzeu: Štefan Margita - Intimity (2022) (koncert)

Příliš dlouhý pořad s celkem hezkými písněmi i vkusným projevem. Margita má už ale své odzpíváno a tak trochu sám místy "paroduje". Po půlhodině ovšem už nic nového program nepřináší. Škoda, že tam nebylo trochu mluvného slova.

Betlémské světlo (2022)

Typická sestava Svěrákovských herců (Svěrák, Kolářová, Vetchý, Táborský, Voříšková, Budař, Reidinger, Šimon, Bárta, Macháček) zaručí skvělou zábavu. Film je sice dramaturgicky neuspořádaný, nemá moc velké poselství, ani východisko, ale jako zábava je to fajn. Nehledejte v něm zase tolik hloubky, jako bylo ve Vratných lahvích, či v Koljovi. Smysl původních povídek je trochu setřen, protože jsou rozcupovány do jiného děje, nicméně humorný základ i "nový" příběh "ztraceného" spisovatele drží film jakž takž pohromadě. Pro mne o něco lepší, než Po strništi bos a Tři Bratři.

Kurz manželské touhy (2021)

Velmi, velmi průměrný film. Nebýt zajímavých herců, tak fakt není o co stát. Ani kamera dramatice moc neslouží, jako by to točil robot.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

V případě, že pohádka nemá silný dramatický dějový základ a pevné režijní uchopení, nepomůže ani Veronika Kubařová s Vetchým, kterému bych už podobné role raději nesvěřoval. Herecky je výborný, ale v téhle postavě se moc nenašel. Největší problém vidím ve scénáři, ale vlastně mnohem hůř na mě působila ta strašná hudba.

Chyby (2021)

Se svým nejbližším okolím jsme se shodli, že Chyby jsou vedla Zátopka nejlepším dramatickým filmem roku 2021. Prušinovský, Vojkůvka, Gajdošíková, Jankovský i Načeva by zasloužili zlatý metál. Skvělý střih a obsahově velmi uvědomělá kamera. Díky za tenhle film, budu si ho pamatovat!

Ceny České filmové kritiky 2021 (2022) (pořad) odpad!

Olalá, tak tenhle ročník se fakt nepovedl. Trapné moderátorky, trapné příspěvky (viz reportáž o kinematografii) a vůbec režie i scénář celého večera na velmi diletantské úrovni. Potěšilo mě ocenění Gajdošíkové, Neužila i Myší, které patří do nebe.

Myši patří do nebe (2021)

Jeden z nejkrásnějších filmů loňského roku. Scenáristicky, výtvarně i hudbě velmi osobité a jemné dílo s úžasně vybranými hlasy skvělých českých herců. Malý filmový poklad ve světě braku a filmového hnusu.

13. komnata - 13. komnata Martiny Šmukové (2022) (epizoda) odpad!

Syndrom vyhoření? Cože? Tohle byl obsahově vůbec nejslabší díl komnaty, který jsem za celá léta viděl. Dokument takřka bez scénáře s absolutně slepou dramaturgií a zcela nevýraznou osobností, která byla kdysi krásná. Tohle už opravdu Česká televize nemůže myslet vážně. V pátek večer v hlavním vysílacím čase?