• Krátkometrážní

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Člověk by si řekl, kam se to dá vůbec po těch všech dílech posouvat. A ono dá. Po Johnovi jde opět celý svět a on je pořád na útěku. Vše začíná v Continentalu v Osace, kde dojde k velké řežbě. Pak se dostáváme do Berlína, kde John naváže na své kořeny. Vše vrcholí epickou akcí v Paříži, které se asi málo co vyrovná. Keanu Reeves je vážně borec, že to dokáže pořád tak táhnout. Teď proti němu stojí starý přítel v podání Donnieho Yena, který si to dost užívá. I Scott Adkins tu má slušnou roli. No sice moc nevím, kam se to mohlo po finále posouvat, ale vzhledem k tomu, že má být další díl i spin-off, se Johna zřejmě ještě několikrát dočkáme. Trochu mě zaráželo, jak je nezničitelný. :D "On nevystřelil!"

Gekidžóban Made in Abyss: Fukaki tamašii no reimei (2020)

Nádherný film, který uzavírá 1. sérii tohoto zajímavého anime. Celé se to odehrává na základně, která strží vstup do 6. úrovně Abyssu. Aby se tam ale naši hrdinové dostali, musí bojovat velmi silným Bonedrewdem a poskytnou nejednu oběť. Vážně mě to chytlo a těším se na další sérii. "Musíš ho vyčerpat!"

The Last of Us (2023) (seriál)

Tento seriál předčil má očekávání. Věděl jsem, že to bude pecka, ale nečekal jsem, že mě to tak strhne. Přesto, že jsem hru nehrál, tak mě hned pilot i přes svou délku hned vtáhl do děje. Ze začátku sledujeme, jak vše šlo do kytek v roce 2003. Poté je skok o 20 let před a my vidíme, co z našeho světa zbylo. Hlavní postava je Joel, který je pašerák a snaží se spolu se svou družkou dostat z Bostonu do Wyomingu za svým bratrem. Před svých odchodem narazí na malou Ellie, kterou má předat jisté skupině za hranicemi města. Vše se ale samozřejmě zkomplikuje. Do děje zasáhnou nakažení a Joelovi nezbyde, než se se s Ellie vydat na cestu sám. Na jejich výpravě narazí na spoustu komplikací a často jim jde o holý život. I když nakonec dorazí, kam chtěli, stejně zjistí, že cíl je stále před nimi. Seriál hezky pracuje s emocemi, což by asi ne každý u zombie seriálu čekal. Určitě má velkou výhodu ve své herní předloze, které se drzí jako klíště. Až na pár výplňkových dílů si seriál drží tempo a všechno hezky šlape. Finále je za námi a my teď už můžeme jen čekat na další sérii. HBO opět boduje a seriál má celkem pěkné intro. "Víš proč jídlo nemůže chodit na procházky? Bojí se, aby nebylo prošlý." :D

MarvelZone (2021) (pořad)

Skvělá relace redakce MZ, který se zaměřuje na filmy od Studia Marvel za poslední dobu, případně představuje plány do budoucna. Člověk se tam hodně dozví, nebo se i zasměje. :)

1923 (2022) (seriál)

Po roce dostáváme pokračování westernu 1883, tedy o 40 let později. Opět se zaměřuje na rodinu Duttonových, ale na jiné členy, protože většina je už mrtvá. Sledujeme hned několik linek. Rančery v Montaně, staršího syna v Africe a katolickou školu na převýchovu indiánek. Doba pokročila a honákům dobytka zrovna pšenka nekvete. Je sucho a jim nezbývá nic jiného, než hnát dobytek vysoko do hor. Obsazení je celkem slušné. Časem se děj posouvá s vše se vyhrocuje. Duttonovi v Montaně bojují o přežití jak s počasím, tak s nenasytným magnátem. Africká linka nám zase představí Spencera, který zde objeví lásku a veze si ji do Ameriky. Po cestě ale narazí na mnoho komplikací. Další prostor je věnován indiánské dívce. Více se snad dozvíme v další sérii... Dost se tu tlačí na důraz technického pokroku. "Vem si místo mě krávu!"

Avatar: The Way of Water (2022)

Dlouhé čekání se vyplatilo. Cameron nám po 13-ti letech naservíroval skvělou akční podívanou s úchvatným vizuálem. Stačí to ale? První Avatar většině lidem vyrazil dech, a proto byla laťka dost vysoko. Teď jsme vlastně dostali to samé, jen v jiném prostředí, delší a s rodinnou atmosférou. Zase asi těžko se dalo čekat něco převratného, příběh vám dech nevyrazí. Zato vizuál ano. Opravdu se to vyplatí vidět ve 3D. Děj se posouvá o zhruba 15 let dopředu, kdy Jake a Neytyri mají rodinu a šťastně žijí na Pandoře. Lidé ze Země se ale vrací a chtějí odplatu. Stojí proti nim stejná jednotka, jen ne jako lidi, ale mají těla Na'viů. Jake se proto s rodinnou uchýlí k vodnímu kmeni, kde se snaží schovat. To ale nejde běžně a nemůže to skončit jinak než velkým konfliktem. Trochu mi vadila délka, protože se prostředek filmu podle mě trochu vlekl. Jinak je to ale skvělá podívaná pro celou rodinu. Opět se tady trochu hraje na ekologickou notu a ochranu zvířat a přírody. Tak za dva roky znova. "Trefte už konečně něco!"

Harry Potter a Kámen mudrců (2019) (amatérský film)

Další z řady geniálních Orsavových videí s legendárním Zemanem. "Bumbal vůbec nemrkal." :D

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Tak nám skončila 4. fáze, a to poměrně důstojně. Chadwick Boseman už bohužel není mezi námi, a tak si tvůrci museli poradit bez něj. Děj se odehrává rok po jeho smrti a postavy se s tím musí nějak smířit. Světové velmoci usilují o vibranium, a to se Wakanďanům nelíbí. Do hry vstoupí záhadný mořský národ a rovnováha sil se mění. Vzniká mezi nimi napětí a schyluje se k válce. Jak tento konflikt asi dopadne? Opět tu je skvěle zvládnutá choreografie bojových scén a objeví se i pár nových postav. Hudba je taky vhodně zvolená, takže scény mají tu správnou atmosféru. Možná to jen mohlo být o něco kratší. Byla nám také představena nová hrdinka, která bude mít vlastní seriál pod názvem Ironheart. "Bezvědomí? To řekni svému makeupu." :D

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Po mnoha letech jsem se k téhle britské pecce konečně dostal. Odehrává se to těsně po 1. světové válce a ukazuje nám to tehdejší společnost v Anglii. Mnoho lidí se stálo nesrovnalo s hrůzami války a přidávají se do gangů. Ty spolu bojují a kriminalita kvete. Tomu ale má zarazit nový policejní inspektor. To se mu ale moc nedaří. Obsazení je dost slušné, jen to má ze začátku trochu pomalejší tempo. V každé sérii se naše parta posune zas o kousek dál na pomyslné hierarchii. Netrvá to dlouho a patří jim celé město a nejen to. Daří se jim i expandovat. V každé sérii stojí před nějakou novou výzvou. Některé postavy mizí a jiné se zase časem vrací. Mezi sériemi jsou určité časové skoky. Nakonec se dostaneme až do roku 1934, kdy je celá Evropa nahlodaná fašismem a schyluje se k další hrůzné válce. Na následky První války se tam často odkazuje. Seriál je sice u konce, ale děj ještě neskončil. Snad se jim to podaří nějak uzavřít. Taky tam hraje super hudba. "We're fucking Peaky Blinders!"