Hledá se muž, který má dost času

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní
Československo, 1963, 20 min

Netradiční koláž z bohatého života spisovatele, dramatika, malíře, karikaturisty a cestovatele Adolfa Hoffmeistera. Jeho nesmírně barvitý až dobrodružný život ztvárnili tvůrci televizního snímku z roku 1963 ve formě animované koláže, která byla typická pro jeho výtvarná díla... Adolf Hoffmeister patří k těm vzácným umělcům, kteří mohli těžit s až pozoruhodné všestrannosti. Nejprve se prosazoval jako básník, ve dvacátých letech svými výtvarnými pracemi reprezentoval avantgardní umělecký spolek Děvetsil a ilustracemi doprovázel prestižní kulturní revue Rozpravy Aventina. Na jeho stránkách se začal s Hoffmeistera stávat oblíbený karikaturista. Poté začala jeho pravidelná spolupráce s Voskovcem a Werichem a jeho první díla na poli dramatiky se hrála na předních pražských scénách. Legendární se stalo Hoffmeisterovo libreto k dětské opeře "Brundibár", neodmyslitelně spjaté s kulturním děním v terezínském ghettu. Za své výtvarné dílo získal roku 1937 na Světové výstavě v Paříži zlatou medaili. Během období okupace Československa působil ve Francii a v USA, kde se zapojil do aktivit československého kulturního exilu a vyzkoušel si i roli novináře a rozhlasového hlasatele. V roce 1948 vstoupil do diplomatických služeb a stal se z něj velvyslanec ve Francii, byl také delegátem OSN a UNESCO. 50. léta strávil především na cestách po celém světě v čele kulturních delegací, v následující dekádě se zúčastňoval výstav svých děl v zahraničí. V roce 1968 se politicky angažoval v reformním procesu, proto byl na počátku normalizace penzionován, stáhl se do ústraní a do své smrti v roce 1973 se věnoval především kresbě a psaní divadelních her. (Česká televize)

fragre

V dětství jsem páně Hoffmeistrovu knihu Dalekohled aneb Kdo nevěří ať tam běží přečetl mnohokráte, takže jsem k autorovi pojal nějaké sympatie. Ty mi trochu pocuchala různá dochovaná svěděctví literátů v době poúnorových upozaďovaných, zvláště vzpomínka Jana Zábrany. Tento portrét tak odpovídá jeho charakteristice prorežimního a sama se sebou spokojeného bonvivána. Nicméně on sám byl opravdu činný u leckteré důležité události předválečného čs. kulturního života a zvláště jeho karikatury jsou excelentní. ()