1944: Vylodění v Normandii

(TV film)
  • Francie Mystères d'archives : 1944. Les images du Jour J (více)
Dokumentární / Historický / Krátkometrážní
Francie, 2019, 26 min

Režie:

Serge Viallet

Přelomová vojenská akce pohledem válečných fotografů a kameramanů... Během prvních měsíců spojeneckého tažení do kontinentální Evropy se na plážích v Normandii vylodily více než dva miliony vojáků a vyložily na čtyři miliony tun vojenského materiálu. To vyžadovalo mimořádnou organizaci. Vylodit se první den, 6. června roku 1944, mělo možnost pouze několik kameramanů a fotografů. Na pořizování pozdější obrazové dokumentace o osvobozování Normandie jich pracovalo už přes 250 a někteří z nich pak doprovázeli jednotky až do Německa. Podívejte se na unikátní archívní záběry z osvobozování západní Evropy. (Česká televize)

sir-dave

Díky svým autentickým záběrům, natočené kameramany přímo při vylodění, neskutečně poutavé. Záběru není moc, ale i přesto dostačující. Spousta jich je rozebrána k podrobnostem, jako jména vojáků, různé detaily na uniformách atd. Není to žádný Ryan se svištícími kulkami, za to dokáže Normandii přiblížit jiným pohledem. Shlédnuto 2x ()

rikitiki

Asi dobré a unikátní záběry. Zajímavý vhled na den D viděný optikou válečných kameramanů včetně popisu jejich práce. Celkově to však na mě působilo jako školní vzdělávací video. ()