Reklama

Reklama

Bo Burnham: Inside

(pořad)
Stand-up / Komedie
USA, 2021, 87 min

Režie:

Bo Burnham

Scénář:

Bo Burnham

Hudba:

Bo Burnham

Účinkují:

Bo Burnham
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Komediální speciál o prapodivném roce plný nových písniček a čerstvých postřehů. Bo Burnham, který v něm sám účinkuje, ho celý napsal a natočil v izolaci. (Netflix)

Recenze (52)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Performance, ktoré je v prvej polovici na hranici geniality. V druhej sa snaží vybudovať pointu, ktorá je ku koncu trefná a úderná ( ako je u Burnhama zvykom) ale tempom trošku spomaľuje. Piesne zase raz dobré. Jeden z tých počinov, ktorý má v sebe prímes revitalizácie a očisty. Nie je to tradičný ani najlepší špeciál, ale je to rozhodne najumeleckejší počiň v tomto prapodivnom období. Healing the world with comedy. ()

Traffic 

všechny recenze uživatele

V roce 2018 natočil Sacha Baron Cohen sérii Who Is America?, kde krom jiného vystupoval jako Dr. Nira Cain-N'Degeocello, karikatura liberála, co se na každým kroku omlouval za to, že je cisgender bílej chlap. Netušil jsem, že je tři roky poté možný, aby někdo tuhle sebemrskačskou, bolestínsky narcistní polohu docela upřímně vytěžil. No, i když upřímně. On to Bo Burnham všechno samozřejmě reflektuje naprosto dokonale, a to hned na několika levelech, dokonce i to, že si uvědomuje prázdnotu téhle svojí metareflexe... ale pak mu nezbývá než znovu pokrčit ramínky a začít pět o povrchnosti bílých holek na instáči, ve čtvercovým formátu, of kóz, haha. Prvních zhruba patnáct dvacet minut je nejtěžší cringe, co pamatuju. Zpívat o tom, jestli si z téhle hrůzné doby můžu vůbec dělat legraci a pak neudělat jedinej vtip, to je vlastně výkon, ovšem nevím, na jakou stand-up paralympiádu ho přihlásit. Tohle proboha není stand-up ani komedie, to je do sebe zahleděná mileniální performance s chrupem vetchýho dědouška bez protézy. A nejhorší je, že i ty jakože "depresivní" stavy jsou staged as fuck a nelze jim věřit ani vteřinu. Slavoj Žižek před pandemií pořád dokola opakoval jeden židovskej vtip. V něm se do nebe dostane rabín, židovskej obchodník a obyčejnej Žid. Rabín říká "Ó můj Bože, odpusť mi, nejsem nikdo." Obchodník říká "Ó můj Bože, odpusť mi, nejsem nikdo." Pak přijde na řadu obyčejnej Žid a říká "Ó můj Bože, odpusť mi, nejsem nikdo." Načež rabín strčí ramenem do obchodníka a říká mu: "Kdo si sakra myslí, že je?!" Ta nejvyšší forma privilegia je moct nekonečně shazovat a bičovat sám sebe. Burnham to dělá devadesát minut v kuse a neriskuje přitom vůbec nic. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Upřímně řečeno jsem nikdy nerozklíčoval, jestli Bo Burnham předvádí v rámci nekonečného hyper-sebeshazování a sebeuvědomění pro mě nesnesitelného člověka záměrně, nebo jestli by mi měla být jeho persona sympatická. Asi nemělo smysl dívat se na stand up komika, který mi přijde tak nesnesitelný a jehož humor, sebeironický narcisismus a přístup k vystupování mi přijdou tak otravné, to je u stand upu docela stopka z principu (a pro jistotu napíšu, že to není z ideologických důvodů - ideologicky se s Burnhamem zdá se prakticky ztotožňuju), ale člověk se musí udržovat v kontaktu s popkulturou... Tři hvězdy, které jsou zjevně hluboko pod průměrem obvyklých hodnocení, ze sebe ve skutečně maximálně tlačím a snažím se ospravedlnit jakýkoliv důvod to respektovat jako produkt, který mě sice naprosto irituje, ale zřejmě dokázal nějak vystihnout zeitgeist a napojit se na lidi, plus je v něm  snad určitě hodně snahy... asi... ()

Nemec 

všechny recenze uživatele

„genialita filmařského řemesla a…“ Jeden člověk, jedna kamera, čistá kreativita a snaha o to pobavit a rozesmát lidi v situaci, která nikomu z nás nebyla příjemná. Tohle je prostě moje srdcovka, nezměrná porce humoru, která je podbarvená takovým prázdnem a strastmi co Bo Burnham zažíval. Tenhle balanc mezi humorem a vážnými tématy je v perfektní rovnováze. Film jsem viděl nejméně třikrát a po dokoukání mám vždy jiný pocit, na první shlédnutí je to neskutečná euforie, ale čím více se ponoříte do snímku, začnete vnímat jeho implicitní význam, a to jakou bolest musel autor zažívat. Umění je subjektivní, stejně jako humor a já bych tento film nazval jako ...umění. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Tak 3,5 hviezdy. Celkom komplikovaný oriešok na analýzu - s rôznymi vrstvami, z ktorých niektoré pravdepodobne sám Burnham nezamýšľal. Čo tu funguje dobre: Zachytenie ducha doby - ak sa ma budú jedného dňa deti pýtať, aká že bola tá pandémia, pustím im tento film. Pocity osamotenia, tvorcovskej krízy a depresívnej epizódy sa tu darí výborne prenášať na diváka. Vrámci toho že ide plusmínus o one man project z jednej miestnosti, je to neobyčajne kreatívne, plné nápadov - a to prekvapivo nie len hudobných, ale i vizuálnych. Stále je vtipný - a do istej miery i sociálne uvedomelý - bavili ma ponožkové piesne o sociálnej nerovnosti v US, či Jeffovi Bezosovi. :) V závere to funguje i emočne - All eyes on me je naozaj veľkolepý záver tejto intímnej spovede - sám som mal slzy na krajíčku. Čo tu nefunguje dobre: Burnhamov narcistický egocentrizmus. Netreba samozrejme zabúdať že ide o privilegovaného, bieleho, finančne značne zabezpečeného mladého umelca s rodinou, priateľkou a možnosťami tvoriť podľa svojho gusta - trochu nechcene zábavne potom pôsobí jeho martýrska poloha človeka, ktorý si musí (rovnako ako ostatní) pretrpieť rok v karanténe a rúti sa mu z toho svet. Očividne inscenované scény, pri ktorých sám seba (!) točí ako plače, už hraničia s cringom. Takisto jeho white saviour komplex - časť filmu sa ospravedlňuje za svoju politickú nekorektnosť - ktorou už tu ale takmer vôbec neoplýva. Kde sú tie provokatívne vtipy, o ktorých v úvode hovorí? Vynikajúci komentár tu napísal Traffic, s ktorým síce v niektorých bodoch nesúhlasím (myslím, že mental health je dôležitá téma na riešenie a to že ide o privilegovaného white male atď. neznamená že aj jeho psychické problémy nie sú relevantné, najmä keď ich vie zužitkovať do takto audiovizuálne vydareného diela), no jedná sa pre mňa o veľmi zaujímavý, netradičný a fresh rozbor. Vďaka. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (7)

  • Během písně „Sexting“ je klimatizační jednotka nastavena na 69 stupňů. (KGBelik)
  • Během písně „Sexting“ můžeme ve správnou chvíli vidět dlouhou textovou zprávu od Burnhama jeho přítelkyni, která je o tom, jak by na ni neměl být vyvíjen nátlak, aby ho sextingovala zpět, a pokud se necítí dobře, pak je s tím on v pořádku. (KGBelik)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama