Madagaskar - stromy a lidé

(TV film)
  • Česko Madagaskar - les zázraků (více)
Francie, 2020, 2x55 min

Již potřetí se setkáváme se Celine Cousteau. Její cesta začíná tentokrát na jihu Madagaskaru. Tady ještě udává rytmus života slunce a řeka je pro život velmi důležitá. Malgaška Bao a její přítelkyně sem přicházejí každé ráno, aby zkušenými pohyby naplnily své kbelíky vodou. Učí se to s nimi. Je mnohem jednodušší otočit kohoutkem než chodit třikrát denně k řece pro vodu, která se ještě musí převařovat. Naše průvodkyně se ocitla světelné roky od našeho západního způsobu života. Také lesy jsou klíčem k přežití. Bez nich by na Zemi život nebyl. Proto je lidé musím chránit, i když je to někdy v rozporu s potřebou domorodců. Lidé z vesnice kácejí stromy kvůli dřevu na vaření a svícení. Proto i tady se musí časem něco změnit... Už poněkolikáté se vydáváme se Celine Cousteau tam, kde je naše planeta křehká, kde potřebuje pomoc víc než kdy dříve. Ráda se setkává s lidmi, kteří se na záchraně podílejí v nejrůznějších koutech Země. Její tým sestává z nové generace dobrodruhů. Jedním z témat návštěvy na Madagaskaru je baobab a průvodcem nám bude Cyrille Cornu. Baobab Grandidierův. Příroda v celé své velkoleposti. O těchto noblesních stromech se říká, že jsou to „kořeny nebes“. Jsou symbolem Madagaskaru. Tady rostou v rovných řadách. Pro Malgaše je to nejkrásnější bulvár na světě! Před více než padesáti lety jich tu ale bylo pětkrát až šestkrát více. (Česká televize)

Marze

Smutný pohled na katastrofálně vybydlený ostrov. Na Madagaskaru už není co filmovat kromě té jejich kýčovité aleje baobabů. ()