Epizody(8)

Výbuch subglaciální sopky Katla obrátí život místní komunity vzhůru nohama a jako by to nestačilo, z ledu se začnou drát na povrch tajemství. (Netflix)

zvejkal42

Mraziva socialna drama o tom co ludia potrebuju k tomu aby vedeli postupit dalej vo svojom zivote, ked sa v nom z roznych dovodov zaseknu. ()

to08.net

Zajímavý nápad a na zdlouhavost jsme u severských filmů zvyklí-) jak ukazuje hodnocení, ne každý díl byl perfektní, ale celkově to udrží pozornost a chcete vidět finále. ()

Hugho

Na druhé pozretie plná palba. Má to všetko , čo má seriál podľa mňa mať a nemá nič, čo by ma - až na toho malého spratka - rušilo. Počet dielov, výber hercov, žánrová čistota, atmosféra, proste všetky základné prvky skladačky fungovali. Dávka sci-fi prvku primeraná, vášne neprehrávané, žiaden umelý optimizmus a naivita, proste film pre dospelého diváka . A pritom je to vo svojej prapodstate (sci-fi) moralita najbežnejšieho typu - ako by som reagoval, keby som mal možnosť vrátiť čas a meniť svoje rozhodnutia (zase tí Strugackí a hlavne Lem). Kormákura si budem musieť naštudovať. 90% ako z partesu!   PS-Názov filmu zavádza a režisér diváka viackrát zámerne vodí za nos a podsúvané očakávané klišé skončí zase inak, ako divák očakáva.    A to je dobre. ()

Saxicola

Výrazně temnější, depresivnější a mohutně psychologizující dvojče Případu Kettering. Vsadím boty, že drahý Baltasar Kormákur Kettering viděl a díval se dobře.  Na rozdíl od jiných velmi oceňuji, že tvůrci nepodlehli pokušení a neudělali z tohoto námětu lacinou vyvražďovačku, kde se hrdinná komunita městečka semkne a bude chrabře vzdorovat svým tajemným krvežíznivým dvojníkům, což by se nabízelo. Nesporným kladem je vizuál a celkově vykreslená depresivní atmosféra. Vůbec mi ani nevadí ani důraz na psychologii a vztahy, kdy se každý musí se svým sopečným dvojčetem nakonec nějak vyrovnat sám po svém. ALE, je tady jedno velké ale. V chování postav by mělo být výrazně více logiky. Po okolí se vám potloukají dvojníci mrtvých i živých lidí, ale místní policejní sbor sestávající z jednoho lunatika trénovaného na hledání zaběhlých ovcí situaci zhodnotí tak, že policie v Reykjavíku má jiné starosti, a musí to tedy řešit sám. No nejspíš v tom Reykjavíku zrovna vykradli trafiku, protože jinak nevím, co by měli tak akutního na práci ve srovnání s objasňováním mrtvoly, kterou našlo její živé alter ego.  Chápejte mě dobře, moje mysl je otevřená, takže v rámci mysteriózního žánru klidně přijmu předpoklad, že sopka vyrábí klony lidí i zvířat, ale naprosto nepřijímám, že by mohl existovat vědec, který by řekl: jé, extrasolární meteorit, může být radioaktivní, pojďme pryč. Největší objev v historii lidstva se prostě konat nebude, protože fešanda zrovna nemá Geigera. A tak by se dalo pokračovat.  Nejpříčetnější postavy byly dvě: majitelka hotelu Bergrún, která sice nevěděla přesně proč a jak, ale tušila, že je to průser, a syn toho vyšinutého poldy Einar, který mu nakonec dal zcela po právu přes hubu. ()