Reklama

Reklama

Vlaštovky a Amazonky

  • Velká Británie Swallows and Amazons

Jednoho dne přijíždí sourozenci Walkerovi (John, Zuzana, Titty a Roger) se svou matkou na farmu u jezera, aby zde strávili letní prázdniny. Získají povolení, že mohou sami vyplout na malé plachetnici zvané Vlaštovka a tábořit na ostrově uprostřed jezera. Moc dlouho si ale bezstarostného táboření na ostrově Divokých koček neužijí. Brzy zjistí, že se jim podařilo proniknout na území sester Blackettových, které si říkají Amazonky a rozhodně nemají v plánu se o ostrov s někým dělit. A co teprve, když v zátoce objeví loď námořního kapitána, piráta Flinta, naloženou cennostmi? (NFA)

(více)

Recenze (17)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jestli nejsou ňoumové, neutopí se." Jako dítě bych rozhodně chtěl mít rodiče, kteří mě na prázdniny nechají odplachtit na pustý ostrov, kde budu svádět bitvy s Amazonkami a kapitánem Flintem. Jako mladistvému by mi asi ke štěstí stačil pobyt s Amazonkami na pustém ostrově a v současné době bych si asi klidně střihnul roli kapitána Flinta, jehož loď budou dobývat mladí válečníci. Ke knihám Arthura Ransoma jsem jako dítě zkrátka měl velmi pozitivní vztah a může za to tento snímek, který se kdysi záhadně objevil na černobílé obrazovce mé televize značky Tesla 4261A Bajkal. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Tak film jsem shlédnul s potěšením, kdysi v dětství byly knihy s příběhy Vlaštovek a Amazonek (a dalších dětských spolků a kmenů) vysoko v mém čtenářském žebříčku. Nádherná krajina Jezerního kraje zajišťuje již půl úspěchu. I dětští představitelé typově odpovídali mým představám, jen strýčka Jima jsem si představoval mužnějšího. Ale ač se film dost pevně drží děje knihy (pokud si pamatuji), tak se nějak táhnul. Lze souhlasit s předhodnotitelem DoneyGal, že tvůrci opomněli dodat filmu tempo, rytmus a gradaci, takže i s podporou nostalgie jen za 3. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Vlaštovky a Amazonky: jako malé dítko jsem měl několik knih Arthura Ransomeho, miloval jsem je a hltal jedním dechem. Čítal jsem i ten Boj o ostrov, jak je v českém jazyce pojmenována knižní předloha dětského filmu. Vždyť šlo, v dětských očích, o sladké dobrodružství, které se mohlo v nezbedném věku prožívat (a jen plachtění zůstalo na hony vzdáleno). Film se celkem věrně drží předlohy, je milý a přístupný dětskému pohledu na svět, obejde se bez zbytečného násilí, té mondénní libůstce moderního věku, avšak nevyhýbá se klukovinám a dětsky bezelstné představivosti. Dospělí herci jsou vkusně nadnesení, ti dětští zase opravdoví a já jsem ovlivněný nostalgickou vlnou věků dávných a ztracených. Hlavní hereckou konstrukcí filmu jsou děti, Vlaštovky, tedy sourozenci Walkerovi: nejstarší a kapitán Vlaštovky John (Simon West), nejstarší děvče a první důstojník Susan (Suzanna Hamilton), slavným Robinsonem okouzlená Titty (Sophie Neville) a též benjamínek a plavčík Vlaštovky Roger (Stephen Grendon). Nejvýraznější dospělou postavou je James Turner, neboli strýček Jim, neboli kapitán Flint (příjemný Ronald Fraser), rozpustilé spisovatelovo echo. Dětské obsazení jezerního dobrodružství doplňují Amazonky - Blackettovic děvčata: kapitánka Nancy - Ruth (Kit Seymour) a důstojnice Peggy (Lesley Bennett). Ještě zaujme matka početných dítek Walkerových (šarmantní Virginia McKenna) a počestní paliči dřevěného uhlí Mladý Billy, syn (John Franklyn-Robbins) a Starý Billy, otec (Jack Woolgar). Vlaštovky a Amazonky jsou milým filmem pro dětské diváky, o možné nostalgii pro ty další nemluvě. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

I když je nová verze adaptace celkem akčnější, tenhle film má v sobě něco sawyerovského, něco tak správně nostalgického, že se mi to prostě líbilo. Jasně, dospělí jsou zde nějací moc hodní, ale ono to k tomu sedí. Film z roku 1974 mě tak zaujal ještě více než jeho novější verze, která ale také není špatná. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Kdo by nechtěl zažít podobné dobrodružství, uprostřed přírody, laskavých lidí a neexistujícího gmt signálu. Až bude vlaštovka vyplouvat, hlásím se za plavčíka a klidně si vezmu první noční hlídku v přístavu. Výtečný starý dabing včetně začinajícího Gusty Bubníka, jako fanouška britských šedesátých mě potěšila i přítomnost Ronalda Frasera. ()

Galerie (43)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno