Afghanistan: Our Wounded Country

• angličtina Afghanistan - Land of Endless War
všechny plakáty

Real Tom Hardy

DW prichádza (rok je síce 2019, ale v podstate to vyšlo predvčerom) s ďalším vynikajúcim dokumentom, ktorý pasuje k aktuálnemu dianiu ako špinavý zadok na šerbeľ. Ten stavia na výpovediach šiestich afganských žien (niektorých) tam žijúcich vyše 60 rokov a práve tento časový úsek je predmetom témy. Doku prechádza a zhrňuje históriu Afganistanu počas jeho posledných 60 rokov, od rozpadu kráľovstva až po mocenské uchopenie krajiny Tálibánom na prelome tisícročia. Opiera sa o archívne zábery vysokej kvality a po historickej stránke sú taktiež pomerne luxusné a vzácne, najmä pohľady na Kábul v 60. a 70. rokoch. Celkovo je dokument vo veľkej miere informatívny a vecný. A dobre to teda chápem, že započatie rúcania Afganistanu ako takého nastalo po krvavom a násilnom prevzatí moci zasranými komunistami? --- Obsahovo mi tento počin pripomenul izraelský Lifnei Ha'maafcha, tiež oplývajúci božskými a.z. ponúkajúcimi historické okno do jednej metropoly v rovnakom období pred revolúciou. Podobný doku by som si teraz poprosil o Pakistane, len koho mám poprosiť? x) --- Tiež tu boli krásne zábery na nádherné, teraz už neexistujúce sochy Budhov z Bámijánu (x) (x) (x), o ktorých som sa chcel dozvedieť viac prostredníctvom samostatného doku, z ktorého som sa o nich však napokon dozvedel holý kkt... --- Minuloročný doku o Afganistane, ktorý odporúčam – The Longest War. ()