LEGIE 100 - Sibiřská anabáze

(TV film)

Toužebný návrat domů se proměnil v krvavou pouť kolem světa... Do osudu československých legionářů, kteří zformovali své vojsko v Rusku, neblaze vstoupila bolševická revoluce. Rusko zradilo své bojující spojence a uzavřelo s nepřítelem separátní mír. Legionářům se tak uzavřela šance na brzký návrat domů a zbyla jim jediná naděje – ústup ve východním směru. Cesta československých legií Sibiří, která byla vyplněná krvavými boji s bolševiky a nezměrným hrdinstvím, se stala jedním z největších válečných dobrodružství, jež s úžasem sledoval celý svět. Dodnes je toto téma živé, jak se přesvědčí herec Jiří Dvořák. Společně se členy Československé obce legionářské se vypravil do Ruska, aby na vlastní oči spatřil místa, kde umírali naši předkové. Společně s ním budeme přítomni také vyprávění některých potomků tehdejších legionářů. Jak na svého příbuzného vzpomíná třeba herec Ivan Trojan nebo vnuk legendárního umělce Zdeňka Štěpánka? (Česká televize)

slamic5

Zajímavé sledování vojáků, jejichž příběh zdaleka neskončil s posledním výstřelem první světové války. ()

Marze

Podle mě nejmodernější dokument o našich legiích. Stručné, informačně bohaté, dramatické. ()